Strona główna Bez kategorii “Egzamin z dojrzałości” zdany na pięć

“Egzamin z dojrzałości” zdany na pięć [FOTO/WIDEO]

0

Kolejny sezon Alchemii Teatralnej za nami. Adepci sztuki aktorskiej pod okiem wytrawnych instruktorów swój “Egzamin z dojrzałości” zdali na mocną piątkę. Rozstrzygnięto również konkurs na sztukę teatralną.

Egazamin z dojrzałości_TP__08

Wczoraj, 23 czerwca na deskach teatru miejskiego w Świdnicy po raz kolejny młodzi aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności. W scenariuszu pojawiły się  fragmenty znanych tekstów „Kartoteki”, „Ferdydurke” i „Wesołych kumoszek z Windsoru”. Są one potwierdzeniem tej tezy o szkole życia, którą zaczynamy z pierwszym wejściem do klasy, a kończymy na starość. Pokaz przygotowany przez uczestników projektu Alchemia teatralna, pod kierunkiem instruktorów Juliusza Chrząstowskiego, Tomasza Dajewskiego i Darka Jarosa.

Po spektaklu rozstrzygnięto konkurs na sztukę teatralną. – Tegoroczny zestaw propozycji konkursowych udowodnił, że zainteresowania młodzieży licealnej koncentrują się wokół kilku kluczowych problemów i obsesji społecznych. Należy tu wymienić chociażby kwestię uzależnień, religii i seksualności. Jest to niewątpliwie sygnał, że uczestnicy konkursu nie boją się sięgać po tematy trudne i newralgiczne z punktu widzenia współczesnej kultury. Kluczowe okazało się jednak nie to “co?”, ale “jak? mówi Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W kategorii gimnazja wyróżnienie książkowe otrzymała Aleksandra Klimkiewicz za dramat “Konsekwencje”. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne pierwszą nagrodę i 400 złotych zdobyła Anna Maria Lasak za dramat „Fin de siècle”, drugie miejsce i 200 złotych zdobył Andrzej Błażewicz za dramat “Narodziny Krokodyla”. Jury w tej kategorii przyznało wyróżnienie, które otrzymała Weronika Bunij za dramat “Rojenie”.

Jury w kategorii dorośli postanowiło przyznać następujące nagrody. Pierwsze miejsce i 400 złotych otrzymał Mateusz Witkowski za dramat „Przyjdź do mnie jako treserka tygrysów lub śmierć Królowej Studniówki”, za imponujący lot wyobraźni i język pełen inwencji, II miejsce zajęła Karolina Kosior za dramat „Bajkopisarz 2.0”. Jury postanowiło wyróżnić nagrodą specjalna w kwocie 200 zł dramat „SAMI obcy” Marioli Mackiewicz. Wyróżnienie książkowe w tej kategorii otrzymał Piotr Błażewicz za dramat “Grzegorz Arni Butiko-Sklepowicz– czyli komedia inżyniersko-elektryczna  o napięciu 230 Volt 10 Amperach i 50 Hercach”.