Strona główna Wydarzenia Świdnica Budżet obywatelski. Jakie efekty?

Budżet obywatelski. Jakie efekty?

2

Blisko pół roku minęło od pierwszego głosowania na projekty inwestycyjne, wskazane przez samych świdniczan. Jeszcze nie przebrzmiały tamte emocje, a już wkrótce następne głosowanie. Czy udało się zrealizować choć część z pierwszych zadań?

bulodromBoisko do gry w bule przy Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Obiekt zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego

W drugiej edycji do rozdysponowania jest 3,6 miliona złotych. Projekty można zgłaszać do końca czerwca. Po pierwszej lekcji zostały zmodyfikowane zasady. Przede wszystkim można wskazywać tylko te pomysły, które może realizować gmina, a na inne, dotyczące np. terenów prywatnych, trzeba mieć połowę własnego wkładu. Taka decyzja jest efektem problemów prawnych, związanych z przekazaniem 2,9 miliona złotych na dwa największe zwycięskie projekty pierwszej edycji.

Dopiero teraz, w drodze konkursu, środki trafiają do Caritas i Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” na dwa hospicja. – Realizacja projektów nie była prosta, bo doszło 16 zadań do i tak ogromnego planu inwestycyjnego miasta na 2014 r. To stwarza problemy organizacyjne, ponieważ nie zwiększaliśmy zatrudnienia. Nie mniej jednak, tym inwestycjom nadajemy priorytet, by zostały zrealizowane jak najszybciej – zapewnia Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Co zrobiono, co w realizacji?

Okręg I – Centrum

Plac zabaw w parku Centralnym – realizacja pod koniec czerwca. W ramach inwestycji zainstalowane zostaną: piramida wysoka – linowy zestaw sprawnościowy o wym. 1110 x 1110 cm, wysokość wynosi 650 cm, strefa bezpieczeństwa 1440 x 1440 cm, zjazd linowy – urządzenie składające się z dwóch wież połączonych ze sobą liną zjazdową. Wymiary urządzenia 380 x 2180 cm, wysokość 330 cm, strefa bezpieczeństwa 400 x 2250 cm.

Okręg II – Śródmieście

Siłownia na pl. św. Małgorzaty: Na dniach rozpoczną się prace, zakończenie w drugiej połowie czerwca. W ramach inwestycji zaplanowano montaż urządzeń: do treningu siłowego – np. wiosła, motyl itp., urządzenia do ćwiczeń koordynacji i wytrzymałości np. twister, narciarz, drabinka.

Chodnik w parku Kanonierów: Gotowy. Mowa o 100-metrowym odcinku o powierzchni 340 m2, który został wykonany z kostki betonowej.

Okręg III – Osiedle Młodych

Budowa oświetlenia chodników: Po przeprowadzonej analizie wybrane zostały miejsca, gdzie oświetlenie będzie wykonane w tym roku. Wykonanie prac zostanie przeprowadzone na przełomie III/IV kwartału tego roku.

Przebudowa chodnika przy ul. kard. S. Wyszyńskiego: Zakończone. W ramach zadania przebudowany został 155-metrowy odcinek o powierzchni 435 m2.

Montaż ławek na terenach zielonych – dodatkowe zadanie – zrealizowane: W ramach zadania zamontowano 6 ławek na terenach zielonych oraz przy placu zabaw.

Okręg IV – Osiedle Zawiszów

Chodnik – zakończenie prac w połowie czerwca
Zgodnie z ustaleniami nowy chodnik zostanie wykonany w trzech lokalizacjach: ul. W. Łokietka na wysokości bram nr 6 i 8, na wysokości ul. J. U. Niemcewicza od terenu placu przy „STOKROTCE” wzdłuż bramy nr 4 i kończy się przed bramą nr 2 oraz chodnik na wysokości  przejścia miedzy budynkami  ul. Niemcewicza 2  i Łokietka 8.

Dokumentacja terenów sportowo-rekreacyjnych: Dokumentacja ma być gotowa na przełomie sierpnia/września, poprzedzi to spotkanie z zainteresowanymi tematem mieszkańcami.

Siłownia zewnętrzna – bonus za frekwencję – realizacja koniec lipca: Zadanie finansowo oprócz miasta wesprze Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Okręg V – Osiedle Zarzecze

Budowa zespołu rekreacyjnego przy Gimnazjum nr 4: Gotowe.

 Adaptacja pomieszczeń w rejonie ul. Rolniczej na Klub Seniora: Trwają procedury finalizowania zakupów.

Ścieżka zdrowia – Będzie gotowa w drugiej połowie czerwca.

Okręg VI – Dzielnica Południowa

Remont boiska przy Niepublicznej Szkole Podstawowej przy ul. Kraszowickiej: Trwa, zakończenie jeszcze w czerwcu.

Okręg VII – Dzielnica Zachodnia

Plac zabaw pomiędzy ulicami Niecałą, Armii Krajowej, Wałbrzyską i Bartosza Głowackiego: Finał pod koniec czerwca.

Poprzedni artykułMiliony bez haczyka
Następny artykułModa na miejskie ogrody