Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Szlakiem obrazów

Znanenieznane.pl: Szlakiem obrazów

0

Jeżeli interesujecie się sztuką, a nudzą Was muzea, proponujemy wycieczkę po Szklarskiej Porębie szlakiem Wlastimila Hofmana. Jako uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego przez całe swoje życie był wierny ideałom symbolizmu. Wszystkie prace tworzone przez  Hofmana mają „nutę” tajemniczości. 

Hofman

Zacznijmy od kościoła p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie Górnej. To tutaj znajdują się prace artysty o tematyce religijnej: w ołtarzu głównym – Jezus, Czterej Ewangeliści na zewnątrz kościoła stacje Drogi Krzyżowej (niestety trudno dziś odkryć w nich pędzel mistrza).

Modelami bardzo często byli mieszkańcy Szklarskiej Poręby, a w czasach przedwojennych mieszkańcy Krakowa. Oczy są duszą człowieka – i tę duszę możecie odkryć na obrazach artysty.

Bardzo wielu mieszkańców może poszczycić się obrazami Sąsiada – Artysty. Bardzo często W. Hofman w ramach podziękowań za pomoc lub z okazji świąt, imienin i urodzin obdarowywał znajomych swoimi pracami, które dodatkowo zawierały odręczną dedykację. Najczęściej były to portrety lub obrazy kwiatów.

Historia

Wlastimil Hofman urodził się w Karlinie niedaleko Pragi w 1881 r. w rodzinie polsko-czeskiej, jako 6 najmłodsze dziecko. W 1887 r. cała rodzina przeprowadziła się do Krakowa. To tutaj Wlastimil ukończył szkołę powszechną i średnią. W 1896 r. rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych pod opieką J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego.
J. Malczewski stał się największym przyjacielem W. Hofmana i jego artystycznym mentorem. W latach 1899-1901 studiował we Francji na Ecole des Beaux-Art. W 1905 r. powstało najbardziej znane dzieło artysty – Spowiedź. Kopia tego obrazu znajduje się na grobie W. Hofmana w Szklarskiej Porębie (Cmentarz Komunalny). W 1907 r. jako pierwszy Polak w historii otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. Do wybuchu II wojny światowej mieszkał w Krakowie. Podczas wojny jako „artysta tułacz” – tak siebie nazywał – przemierzył południową Europę i północną Afrykę. Tam w 1942 r. wydał pierwszy tomik wierszy ”Przez ciernie do Wolności”. W 1946 r. wrócił do kraju – do Krakowa. Za namową J. Sztaudyngera w 1947 r. przyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie pozostał do swojej śmierci 1970 r. Po śmierci artysty przez wiele lat mieszkańcy Szklarskiej Poręby udostępniali prace W. Hofmana na wystawy upamiętniające rocznicę śmierci – marzec-kwiecień. Niestety ta tradycja już nie istnieje., a szkoda, gdyż wg szacunkowych danych w Szklarskiej Porębie przyjaciele i znajomi mają około 150 obrazów artysty.

Jedna z anegdot o artyście związana jest z obrazem Pana Jezusa z Ołtarza Głównego w kościele p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. Półnaga postać stała się tematem buntu wiernych – przede wszystkim kobiet (bo jak można modlić się do „nagiego mężczyzny”? Widok taki rozprasza…). Walka o obraz trwała kilka miesięcy. Obraz można obejrzeć i samemu zdecydować, czy widok ten rzeczywiście rozprasza podczas modlitwy.

Co tam można robić?

  • Odwiedzić miejsca związane z W. Hofmanem.
  • Obejrzeć dzieła artysty poza muzeum.
  • Poszukać i porozmawiać ze znajomymi, sąsiadami artysty.
  • Poczuć ducha symbolizmu.

Czego nie wolno pominąć?

  • Kościół p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie Górnej.
  • Kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Szklarskiej Porębie Dolnej.
  • Wlastimilówka – dom artysty.
  • Domu Carla Hauptmanna.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułEmpik poleca: Grand
Następny artykułCzary Penelopy: Grillowane banany