Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Arboretum w Polsce

Znanenieznane.pl: Arboretum w Polsce

0

Co to jest arboretum? To ogród dendrologiczny, miejsce w którym kolekcjonuje się i bada drzewa oraz krzewy. Mogą stanowić część ogrodów botanicznych. Często dają także możliwość aklimatyzacji gatunków obcych. Wizyta w arboretum to świetny pomysł na wiosenną wycieczkę. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.

arboretum

Kórnik

W Polsce największe i najstarsze arboretum znajduje się w Kórniku . W kolekcji jest około trzy tysiące gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Powierzchnia ogrodu zajmuje ponad 40 ha. Arboretum wraz z zamkiem jest wpisane do rejestru zabytków. Stanowi także pomnik historii. Kórnickie arboretum słynie z różaneczników, azalii, lilaków i forsycji. Zaaklimatyzowały się tutaj gatunki m.in. jodły koreańskiej i kolkwicji chińskiej. Z polskich przedstawicieli można wymienić jabłonie, wiśnie i brzozy.
Na terenie ogrodu jest także muzeum dendrologiczne,ogrody doświadczalne oraz ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Drzewa Świata”, gdzie na odcinku 3,5 km, można zapoznać się z 25 gatunkami drzew występujących w Ameryce Północnej, Azji i Europie.

Wojsławice

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od  Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko – Niemczańskich. Tutaj właśnie położone jest Wojsławickie Arboretum.
Szczególne walory przyrodnicze tego terenu oraz bogaty rodzimy drzewostan stwarzały dogodne warunki do założenia ogrodu o charakterze romantycznym. Najprawdopodobniej taki właśnie ogród dworski, przekształcony z naturalnego lasu, był dziełem założycieli rezydencji – rodu von Anlock – właścicieli majątku do 1848 r.
Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tutaj można odetchnąć pełną piersią i miło spędzić czas w otoczeniu roślinności z Libanu, Japonii i Kalifornii. Arboretum szczególnie urokliwie wygląda w okresie kwitnienia różaneczników, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy.
Na terenie ogrodu znajdują się zabytki np. szklarnia sprzed 1880 r. zbudowana z miejscowego łupka; piętrowy dom ogrodnika z około 1900 r.; zabytkowe koło młyńskie z piaskowca oraz grób założyciela arboretum, Fritza von Oheimba, zbudowany z bloków czerwonego granitu.

Lipno

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Lipno jest fragmentem krajobrazu naturalnego i kulturowego wartym zobaczenia. Podlega ochronie ze względu na walory widokowe, przyrodnicze i estetyczne. Zdecydowanie najpiękniejszą częścią jest ogród dendrologiczny. To najstarsze, bo aż 200-letnie arboretum w Polsce.
Ogród jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny, a śródleśne położenie ogrodu sprawia, że rosnące tu rośliny są osłonięte od mrozu i wiatru. To sprawia, że rośnie tutaj wiele egzotycznych drzew i krzewów azjatyckich, amerykańskich oraz południowoeuropejskich. Do najciekawszych należy ambrowiec amerykański, azalia japońska, grójecznik japoński, różanecznik fioletowy, mahonia pospolita. Bardzo dużym walorem arboretum jest zapach ambrowca amerykańskiego. Na terenie całego parku jest wiele stawów, przy których żyją orzeł bielik, bocian czarny, perkozy, łabędzie i dzikie kaczki.
Znajduje się tutaj wiele pomników przyrody takich jak zasadzony w 1782 r. żywotnik olbrzymi, wielki jałowiec wirginijski, różaneczniki, a także 200-letni tulipanowiec, głazy narzutowe oraz kilka ciekawych zabytkowych obiektów np. Kapliczka Pustelnika, Źródło Fryderyka, Brama Niemodlińska czy uroczysko Piekiełko. Znajduje się tutaj też zabytkowy odremontowany i czynny basen wybudowany przed Olimpiadą w Berlinie.

Racibórz

Arboretum Bramy Morawskiej leży w najcieplejszej strefie klimatycznej Polski. Aboretum zostało utworzone na terenie lasu Obora. Dodatkowo kompleks leśny położony jest w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.
W skład ogrodu botanicznego wchodzą dwa obszary. Pierwszy, w całości ogrodzony, na którego terenie znajdują się ośrodki dydaktyczne i kolekcje. Drugi z obszarów to część przyrodniczo-krajobrazowa, w skład której wchodzą połacie naturalnej przyrody.
Ze względu na sprzyjający mikroklimat panujący na terenie arboretum, migrują tędy korytarzem ekologicznym z południa Europy gatunki ciepłolubne, dla których dodatkowym udogodnieniem jest sieć obszarów chronionych usytuowanych wzdłuż Odry: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Wielikąt” na południe od Arboretum oraz na północ Rezerwat Leśno-Stawowy „Łężczok”.

portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułEMPIK poleca: Przepis na sukces Ewy Chodakowskiej
Następny artykułCzary Penelopy: Domowa kiełbasa z indyka