Strona główna Wydarzenia Świdnica Uwaga! Idą nawałnice!

Uwaga! Idą nawałnice!

17

Radary w Polsce, Czechach i Niemczech zarejestrowały niebezpieczne zjawiska pogodowe. Zderzą się dwa fronty atmosferyczne – zimny i gorący, które  mogą wyzwalać silne nawałnice.

patrykprześlica_burza3

 O zagrożeniach dzisiaj rozmawiali przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego starostwa świdnickiego z wójtami, burmistrzami i prezydentem Świdnicy. Specjaliści szacują możliwość wystąpienia zjawisk niebezpiecznych na 100%.

Na Dolnym Śląsku, oprócz gwałtownych nawałnic, wystąpić może grad wielkości piłek golfowych. Natężenie gwałtownych opadów może wystąpić dziś, od godziny 17.00 oraz przez cały jutrzejszy dzień. Szacowana wielkość opadów to: 40 ml/m2 dzisiaj, 70 ml/m2 w nocy i 40 ml/m2 w środę, 28 maja.

Specjaliści przewidują także możliwość wystąpienia trąb powietrznych oraz wiatrów o sile od 80 do 90 km/h. Wszystkie służby gminne i powiatowe postawione są w stan gotowości. Sprawdzany jest sprzęt, który może być użyty podczas akcji ratunkowej (wozy strażackie, piły, pompy, drabiny, worki, piasek, łączność, itp.).

W zbiorniku w Lubachowie przeprowadzany jest zrzut jałowy, aby uzyskać w nim rezerwę powodziową.

W związku z tym prosimy mieszkańców o zabranie niezabezpieczonych przedmiotów z balkonów, przestawienie pojazdów z miejsc zagrożonych, a rolników o zabezpieczenie sprzętu rolniczego – apeluje Wydział Zarządzania Kryzysowego.

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy/

Prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz o przekazywanie informacji o ewentualnych podtopieniach, czy też innych sytuacjach awaryjnych do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy – tel. 74 851 88 77  lub Straży Miejskiej – tel. alarmowy 986.

/UM w Świdnicy/

Poprzedni artykułLeroy Merlin idzie na ugodę
Następny artykułMiliony na stadion