Strona główna Bez kategorii Stara Świdnica w jednym albumie

Stara Świdnica w jednym albumie

0

W tym tygodniu nakładem świdnickiego wydawnictwa GSMA ukazał się album „Stara Świdnica”. Eleganckie wydanie, w pełnym kolorze, sztywnej oprawie i na papierze kredowym zawiera zbiór prawie 300 pocztówek z widokami Świdnicy z okresu od połowy XIX do początku XX wieku.

Stara Świdnica

Przez ostatnie ponad sto lat Świdnica bardzo się zmieniła. Związane było to z jej dynamicznym rozwojem urbanistycznym po likwidacji umocnień twierdzy świdnickiej w II połowie XIX wieku. Ogromne zniszczenia w architekturze miasta przyniosły także lata po drugiej wojnie światowej, kiedy wyburzono wiele obiektów, a inne pozbawiano charakterystycznych elementów architektonicznych. Na kilkuset starych kartach pocztowych, w dużej części niepublikowanych do tej pory w wydawnictwach zwartych, zaprezentowano dawny czar i niezaprzeczalny urok Świdnicy, tej sprzed wielu dziesiątków lat.

– To pierwsze tak duże wydawnictwo poświęcone tej tematyce, które ukazało się w naszym mieście. Pionierem w zaprezentowaniu widoków dawnej Świdnicy było Muzeum Dawnego Kupiectwa, które na początku lat 90-tych wydało małą książkę „Świdnica na dawnych kartach pocztowych”. Istniało więc zapotrzebowanie na tego typu publikację – mówi pomysłodawca i redaktor prowadzący Andrzej Dobkiewicz.

Do współpracy przy tworzeniu albumu zaproszeni zostali pracownicy Muzeum Dawnego Kupiectwa, zespół portalu „Świdnica Moje Miasto” oraz prywatni kolekcjonerzy, którzy na potrzeby albumu udostępnili swoje zbiory.

Oprócz widoków dawnej Świdnicy w albumie czytelnicy znajdą także zestawienie polskich i dawnych – niemieckich nazw ulic oraz dużą mapę Świdnicy z 1932 roku, będącą dodatkiem do tej publikacji.

Album „Stara Świdnica” jest pierwszym z serii „Obrazy historii” wydanym przez Wydawnictwo GSMA. Trwają przygotowania do wydania kolejnych tomów tej serii. Już w czerwcu powinien się ukazać album „Powiat Świdnicki” w którym zamieszczone będą pocztówki pokazujące wszystkie miejscowości w granicach obecnego powiatu świdnickiego. Kolejnym tomami będą albumy „Świdnica – historie nieznane” oraz druga część „Starej Świdnicy”.

– Jeszcze w tym roku ukaże się także w tej serii pierwszy tom albumu „PRL po świdnicku”. W książce znajdą się archiwalne zdjęcia z lat 1945-59, obrazujące życie codzienne miasta i ludzi tworzących jego historię. Do tworzenia tego albumu, chcę zaprosić wszystkie instytucje i stowarzyszenia oraz samych świdniczan, którzy w swoich domowych archiwach rodzinnych posiadają z pewnością zdjęcia obrazujące życie mieszkańców i wygląd Świdnicy w tych czasach. Czasami zdarza się, że na rodzinnych zdjęciach widać nieistniejące dziś budynki, czy całkiem zmienione rejony miasta. Niejednokrotnie też zwykłe zdjęcie rodzinne, stanowią przyczynek do poznania nieznanych historii. Te zdjęcia chcemy właśnie zaprezentować w tej publikacji. Kolejne tomy będą obejmować dekady 1960-69, 1970-79 i 1980-89. Proszę o udostępnienie wydawnictwu tych zdjęć, które znalazłyby się w kolejnych tomach albumu „PRL po świdnicku”. Bierzemy pod uwagę możliwość, że powstanie z nich osobny tom -suplement, stanowiący niejako zamknięcie serii „PRL po świdnicku” – dodaje Andrzej Dobkiewicz.

Chętni do udostępnienia zdjęć ze swoich zbiorów i archiwów proszeni są o kontakt na e-mail: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 74 856 67 09.

A album „Stara Świdnica” jest do nabycia w księgarni „Eureka”, za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa www.wydawnictwo.gsma.pl lub bezpośrednio w jego siedzibie przy ulicy Nauczycielskiej 14 w Świdnicy.

Już niebawem na Swidnica24.pl konkurs, w którym do wygrania będzie album „Stara Świdnica”.

Poprzedni artykułKadetki MKS-u w najlepszej ósemce w Polsce
Następny artykułKongres Regionów i regulamin dworca na sesji