Strona główna Temat dnia Kolejne miliony do wzięcia

Kolejne miliony do wzięcia

0

Tylko 1,5% odsetek, żadnych prowizji i ukrytych kosztów. Z takich warunków mogą skorzystać kolejni mali przedsiębiorcy w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Działające od ponad 10 lat w Świdnicy Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych pozyskało kolejne 5 milionów złotych na następne pożyczki. Dzisiaj została parafowana umowa z zarządem województwa.

SSIG_7

To już piąta edycja konkursu. Na Dolny Śląsk z unijnego programu wsparcia przedsiębiorczości trafiło w ramach poprzedniego budżetu unijnego 407 milionów złotych. – Z tego aż 60% na południe regionu – podkreśla Jerzy Tutaj z zarządu województwa, chwaląc przy tym skuteczność SSIG, które jest jedną z instytucji pośredniczących w udzielaniu pożyczek. – I to instytucją niezwykle skuteczną oraz oferującą najkorzystniejsze warunki. To bardzo ważne atuty przy kolejnym unijnym rozdaniu. W ramach Jeremie na Dolny Śląsk trafi już w przyszłym roku 1,3 miliarda złotych. Jest więc o co walczyć, zwłaszcza, że będą to ostatnie środki z Unii Europejskiej w ramach funduszy spójności. Skończą się w 2020 roku. Ważne jest także to, że od przyszłego roku pożyczki będą łączone z dotacjami.

W sumie SSIG pozyskało blisko 22 miliony złotych. Ponad milion to wkład własny trzech samorządów – Świdnicy, Jaworzyny Śląskiej i powiatu świdnickiego. Z pożyczek od 10 do 200 tysięcy złotych skorzystało już 170 przedsiębiorców, większość z powiatu świdnickiego. Wśród beneficjentów jest Kraina Słodyczy, prowadzona przez Sylwię Tomaszewską i Małgorzatę Furtak-Cychowską. – Pożyczyłyśmy 18 tysięcy złotych – mówią panie. – Dzięki tym pieniądzom mogłyśmy wynająć lepszy lokal na świdnickim Rynku, kupić urządzenia i rozszerzyć działalność o kawiarnię z kącikiem dla dzieci. Zajmujemy się nie tylko produkcją i sprzedażą słodyczy, ale także organizujemy warsztaty dla dzieci. Spłata pożyczki jest dla nas bardzo małym obciążeniem, bo stanowi koszt tylko 300 złotych miesięcznie. Żaden komercyjny kredyt w naszym przypadku nie byłby korzystny.

Do korzystania z programu Jeremie zachęca prezydent Wojciech Murdzek, współzałożyciel SSIG. – Wytrzymaliśmy napór pytań o sens istnienia stowarzyszenia. Dzisiaj widać, że włożony przez nas kapitał procentuje i daje szansę na rozwój tym najmniejszym firmom – tłumaczy.

Konrad Jabłoński, prezes SSIG, zachęca do składania wniosków o pożyczki. – Za każdym razem staramy się o wprowadzanie nowości. Tym razem 15 pożyczek zarezerwowaliśmy dla absolwentów i bezrobotnych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Pierwsze wnioski już napływają, a wypłaty rozpoczniemy na początku czerwca.

Szczegółowe informacje o zasadach udzielania pożyczek na stronie www.ssig.pl

asz

zdjęcia Tomasz Pietrzyk