Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Gmina Świdnica z nowym partnerem

Gmina Świdnica z nowym partnerem

0

17 maja władze gminy Świdnica podpiszą oficjalną umową partnerską z gminą Żukowo (pow. kartuski). Podczas uroczystości Lech Wałęsa Stanisław Dunajski, wieloletni kierownik Ośrodka Zdrowia w Żukowie i ksiądz Stanisław Gackowski otrzymają honorowe obywatelstwo Żukowa.

umowa_zukowo

Obecnie gmina Świdnica współpracuje z Lampertheim (Niemcy) oraz Maldegem (Belgia).

Lech Wałęsa, jeszcze jako przewodniczący NSZZ Solidarność, 17 maja 1990 roku odwiedził uczniów żukowskiej szkoły podstawowej. W 1995 roku otwierał z ówczesnymi władzami Żukowa Ośrodek Zdrowia. Po spotkaniu z burmistrzem Żukowa Jerzym Żurawiczem w 2011 roku ofiarował osobistą pamiątkę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla żukowian. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983) przecinał wstęgę podczas nadania imienia Sióstr Norbertanek w Żukowie 2 czerwca 2012 roku, w uroczystość Jubileuszu 800-lecia Żukowa. I właśnie podczas tych uroczystości Lech Wałęsa odebrał z rąk burmistrza Jerzego Żurawicza Złoty Medal nadany z okazji 800-lecia Żukowa.

Gmina Żukowo to gmina miejsko-wiejska w woj. pomorskim, w powicie kartuskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej i obejmuje część terenu występującego pod nazwa Pojezierza Kaszubskiego. Gmina na powierzchni 164 km2 liczy ponad 31 tys. mieszkańców, w jej skład wchodzi miasto Żukowo i 21 sołectw. Odległość z Żukowa do Gdańska wynosi 17 km. Żukowo od 2001 roku prowadzi zagraniczną współpracę z miastami Markt Wendelstein (Niemcy) oraz Saint-Junien (Francja). Na terenie gminy prowadzi działalność ponad 2638 firm.

/UG Świdnica/