Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Sanktuarium na Górze Iglicznej

Znanenieznane.pl: Sanktuarium na Górze Iglicznej

0

Wycieczka do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej nie jest dość wymagająca, po drodze można zrobić przystanki przechodząc nad Wodospadem Wilczki, a potem zwiedzając Ogród Bajek. Jedna z proponowanych tras – wiedzie z Międzygórza i zajmuje ok. 1,5 godziny. 

sanktuariummatkiboskiejnienej_Details-0

Zespół budowli, w którego skład wchodzi kościół, pustelnia i dawna plebania, znajduje się na Górze Iglicznej. W barokowym kościele mieści się cudowna figurka Matki Boskiej Śnieżnej, do której pielgrzymują od prawie 250 lat. Matce Boskiej przedstawionej w małej figurce przypisuje się wiele uzdrowień.

W tym niezwykłym miejscu można uciec od spraw doczesnych, zadumać się nad pięknem otaczającej nas przyrody, podziwiając górskie widoki. Osoby wierzące z pewnością przybędą tutaj pokłonić się przed figurką Matki Boskiej w jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Dolnym Śląsku.

Historia Sanktuarium

Historia rozpoczyna się od pewnej podróży, którą odbył w 1750 r. wójt Wilkanowa. Była to pielgrzymka do Mariazell w Styrii, skąd przywiózł 30 centymetrową kopię z drzewa lipowego figurki Matki Bożej. Umieszczono ją pod konarem buka na stoku góry, potem zrobiono drewnianą kapliczkę a figurkę powieszono w innym miejscu, na drzewie na Iglicznej. W 1765 r. po wielkiej burzy, która zniszczyła kapliczkę, wyrywając całe drzewo z ziemi, postanowiono wymurować kaplicę.

W 1777 r. datuje się pierwsze cudowne ozdrowienie chłopca z Siennej. Wpadł on do rowu z wapnem, doznał poparzeń i stracił wzrok. Rodzice zabrali go na Igliczną i po 3 dniach dziecko cudownie odzyskało wzrok.

Syn właściciela młyna z Wilkanowa też doświadczył uzdrawiającej łaski. Przez nieuwagę włożył on rękę w tryby, które pogruchotały mu dłoń. Chłopaka tak bolała ręka, że stracił przytomność. Po przebudzeniu znachor orzekł, iż do końca życia nie będzie miał czucia w ręce, o ile w ogóle ręka się wygoi. Chłopak bardzo się przestraszył złych wieści, nie chciał by spotkał go tak okrutny los. Poprosił braci, a Ci zanieśli go przed obliczę Matki Boskiej Śnieżnej. Do wieczora prosił o zdrowie modląc się bardzo żarliwie. Następnego dnia odzyskał czucie w palcach i po zagojeniu się ran był całkiem zdrowy.

W ciągu czterech następnych lat ludzie zgłaszali wiele cudownych ozdrowień, z czego udokumentowano co najmniej 12. Przedstawiono sytuację biskupowi praskiemu, który zdecydował, że na Górze Iglicznej trzeba wybudować duży kościół. Tak też się stało, a wszystko można podziwiać po dzień dzisiejszy.

Co można robić na Iglicznej?

  • Rozwiązać zagadkę ile jest schodów z Wodospadu Wilczki na Górę Igliczną?
  • Pomodlić się w miejscu wielu cudownych uzdrowień.
  • Medytować w pustelni.

Czego nie wolno pominąć?

  • Starej plebanii i poznania kościelnego życia od kuchni.
  • Przepięknych widoków na Kotlinę Kłodzką.
  • Malowanych na szkle i płótnie obrazów wotywnych.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Międzygórza

Ciekawostki

  • Spod kościoła roztacza się rozległa panorama.
  • Ołtarz główny wykonany został w Monachium w pracowni Mayera.
  • Kościółek położony jest na wysokości 847 m n.p.m. poniżej szczytu Góry Iglicznej.
  • Do Marii Śnieżnej można dostać się jedynie piechotą szlakami z Międzygórza, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Zdroju i Stronia Śląskiego.

portal znanenieznane.pl