Strona główna Temat dnia Wysypisko nadal straszy

Wysypisko nadal straszy

5

Od ponad miesiąca gotowa jest opinia biegłej w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci przy ulicy Kopernika w Świdnicy. Prokuratura nadal jednak nie podjęła decyzji, czy postawić zarzuty właścicielowi odpadów. – Opinia jest skomplikowana i wymaga uzupełnienia oraz wyjaśnienia – tłumaczy prokurator Marek Rusin. Tymczasem na decyzję śledczych czeka między innymi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, od której uzależnia ewentualne wymierzenie kary.

Wysypisko śmieci ulica Mikołaja Kopernika w Świdnicy_08

Przypomnijmy. Sprawa trwa już od blisko roku. Miasto i powiat usiłowały nie dopuścić do utworzenia wysypiska, jednak po pierwszej odmowie wydania zgody przez starostwo, firma zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wydanie decyzji. Zapisy są surowe: w tym miejscu miała być prowadzona selektywna zbiórka nieszkodliwych odpadów, miało być wykonane zadaszenie i zabezpieczenie gruntu. Żadnych takich działań nie podjęto, co wykazała przeprowadzona zaocznie kontrola WIOŚ-u. Starosta wydał zakaz dalszego składowania i nakaz wywozu odpadów. Do tego ostatniego polecenia właściciel nie zastosował się.

Wszystkie instytucje, które próbowały interweniować, są kompletnie bezradne. WIOŚ czeka na wyniki dochodzenia prokuratorskiego, prokuratorzy od jesieni maja problem z uzyskaniem pełnej opinii biegłych. Starosta czeka na zakończenie spraw w prokuraturze i WIOŚ-u. Tymczasem niezabezpieczone odpady jak były, tak są. A ich właściciel – firma ALGODON, nic sobie nie robi z dochodzeń, kontroli i nakazów.

asz