Strona główna Temat dnia Szykują miejsce pod pomnik Jana Pawła II

Szykują miejsce pod pomnik Jana Pawła II

25

Zaledwie w piątek na skwerze przy ul. Franciszkańskiej pojawił się pierwszy od wielu lat nowy pomnik w Świdnicy – grupa dzików, a już za tydzień stanie kolejny. Na placu przed katedrą ruszyły przygotowania do ustawienia rzeźby św. Jana Pawła II.

pomnik JP II

Entuzjazm mieszkańców Świdnicy dla postawienia rzeźby Jana Pawła II nie był na początku wyjątkowo duży. Mimo że mieli współdecydujący głos w wyborze projektu podczas konkursu z 2011 roku, przez pierwsze pół roku udało się zebrać zaledwie 400 złotych. Idea jest niezmienna – pomnik powstanie wyłącznie z datków, a całość koordynuje powołane przez społeczników Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Dzięki wsparciu biskupa świdnickiego, który zachęcał do przykościelnych zbiórek, i datkom od prywatnych sponsorów, do dziś udało się zebrać 160 tysięcy złotych. – Brakuje jeszcze 40 tysięcy, ale na pewno dozbieramy – zapewnia Artur Moneta, prezes stowarzyszenia.

Projekt rzeźby zrealizował kaszubski artysta Jarosław Wójcik. Została odlana z brązu. Będzie mierzyła ok. 2,2 metra i ważyła 1,5 tony. Zostanie zamontowana 5 lub 6 maja, a odsłonięcie zaplanowano na 8 maja, w dzień patrona Świdnicy.

Porta Santa 2

W sierpniu rzeźba zostanie uzupełniona o  szklaną instalację, którą na zalecenie miasta wykona ten sam artysta. Z budżetu Świdnicy na ten cel zostanie wydane 250 tysięcy złotych. Santa Porta będą mierzyły 6 metrów, zostaną także podświetlone.

asz