Strona główna Wydarzenia Razem dla pogotowia

Razem dla pogotowia

0

Pięć samorządów podpisało z powiatem świdnickim oficjalne porozumienie o wsparciu budowy stacji pogotowia ratunkowego przy szpitalu Latawiec. Swój wkład finansowy będą miały obok Świdnicy, Strzegomia, Dobromierza, gminy Świdnica i Jaworzyny Śląskiej także Świebodzice i Marcinowice, które nie są wymienione w oficjalnym dokumencie. Samorządy pomagają, ale nie bezwarunkowo.

porozumienie ws. pogotowia

Już dzisiaj został przekazany plac budowy wykonawcy, którym jest wyłoniona w przetargu firma Berger Bau. Umowa opiewa na niespełna 3,3 miliona złotych, jednak porozumienie samorządów zakłada wspólne wpłaty na kwotę o 300 tysięcy złotych wyższą. Różnica ma być odjęta od udziałów poszczególnych gmin. – Nie ma się jednak co śpieszyć z podejmowaniem takiej decyzji, bo nigdy nie wiadomo, czy podczas prac budowlanych nie zajdą jakieś nieoczekiwane komplikacje – mówił podczas podpisywania porozumienia prezydent Wojciech Murdzek. W imieniu wszystkich samorządowców wyraził także nadzieję, że powiat i pogotowie będą się starały o pozyskanie środków zewnętrznych. Starosta Zygmunt Worsa zapewnił, że takie działania zostały już podjęte i istnieje spora szansa na dotacje z kolejnego rozdania unijnego. Za wsparcie samorządowcom dziękował Tomasz Derej. – Jaka jest obecna siedziba przy ul. Wojska Polskiego, każdy wie. Zmiana jest po prostu konieczna. Zdrowia nie da się kupić, ale możemy zapewnić dobre warunki usług medycznych – stwierdził dyrektor medyczny pogotowia. Zgodnie z harmonogramem, nowa siedziba pogotowia ma być gotowa do końca listopada 2014 roku, a do użytkowania zostanie oddana do 15 stycznia 2015.

Stację w głównej mierze finansuje samo Pogotowie Ratunkowe. Wkład, wspólny z powiatem, to 2 miliony 190 tysięcy złotych. Świdnica przekaże 595 tysięcy złotych, gmina Świdnica 160 tysięcy, Jaworzyna Sląska 105 tysięcy, Strzegom 270 tysięcy, Dobromierz 50 tysięcy złotych. Świebodzice 230 tysięcy złotych wpłacą wprost do kasy pogotowia. Swój udział zapowiedziała także gmina Marcinowice, jednak radni nie podjęli jeszcze w tej sprawie uchwały.

asz