Strona główna Temat dnia Promenada z „rzeką kwiatów”

Promenada z „rzeką kwiatów”

21

 Jeśli nie strumyk z wodą, to przynajmniej „rzeka kwiatów” pojawi się na promenadzie, wiodącej ulicą kardynała Wyszyńskiego do kościoła na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Rozpoczynają się prace związane z przebudową traktu.

promenada_wyszynskiego1W trakcie konsultacji zapytaliśmy mieszkańców, czy chcą, by kosztowny ale efektowny potok powstał w ramach inwestycji. Większość mieszkańców odradziła skorzystanie z tego pomysłu, w związku z tym rzekę z wodą zastąpi „rzeka kwiatów”. Jesteśmy przekonani, że występujące w trakcie prac utrudnienia dla mieszkańców zrekompensuje nowa funkcjonalność promenady, z której będzie można korzystać już od połowy czerwca – zapowiada Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Na sztuczny strumyk nie było zgody. Referat architektury Urzędu Miejskiego umorzył postępowanie ws. warunków zabudowy tego fragmentu ulicy z uwzględnieniem sztucznego strumyka. W uzasadnieniu napisano: „Po analizie kosztów i uwzględnieniu opinii społecznej została podjęta decyzja o rezygnacji z wykonania generującego koszty sztucznego cieku wodnego o długości ok. 100 m wraz z niezbędną dla niego infrastrukturą, planowanego wzdłuż istniejącego ciągu pieszego. Zatem na dzień dzisiejszy zakres inwestycji dotyczyć będzie jedynie remontu terenu promenady z wykonaniem nowych nasadzeń zieleni, szczególnie preferowanych nasadzeń kwiatów”. Strumyk, jak szacowano, mógł kosztować ok. 400 tysięcy złotych. Bez z niego, za to z kwiatami, miasto zapłaci 627 tysięcy złotych. Prace do połowy czerwca wykona wyłoniona w przetargu firma ROKAM. Nasadzenia roślin potrwają do września.

!promenada_wyszynskiego

Jak informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy, „pracami objęty będzie teren promenady, wraz z obecnym ciągiem pieszym o szerokości ok. 8 m, z jednoczesną likwidacją barier  architektonicznych schodów i pochylni, chodnika po wschodniej stronie terenu (równolegle do głównego ciągu pieszego), rewitalizacją terenów zielonych, wymianą instalacji oraz oświetlenia. Teren, z którego będą korzystać piesi zostanie oddzielony „rzeką kwiatów” od skweru rekreacyjnego, który zostanie obsadzony zielenią w miejscu dotychczasowego chodnika. Na tym terenie zamontowane zostaną ławki, gazony kwiatowe, które usytuowane zostaną w zakątkach rekreacyjnych, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Nowa promenada oprócz braku barier dla osób niepełnosprawnych zostanie wyposażona przy przejściach dla pieszych w płytki chodnikowe z „wypustkami”, które będą ostrzegały osoby niedowidzące i niewidome o zbliżaniu się do jezdni. Przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne wraz z nowymi latarniami, zainstalowane zostaną także energooszczędne oprawy LED-owe.”

opr. asz

Poprzedni artykułBudują rondo, są zmiany
Następny artykułPolonia Świdnica finalistą okręgowego Pucharu Polski [FOTO]