Strona główna Temat dnia Dziki w centrum miasta. Będą utrudnienia

Dziki w centrum miasta. Będą utrudnienia

7

Na piątek, 25 kwietnia zaplanowano montaż rzeźby – gromady dzików, które wraz ze skrzynią staną na placu przy ul. Franciszkańskiej.

SONY DSC

Woskowy projekt został zaprezentowany w połowie 2013 roku.

 Dzik jest w herbie miasta, w związku z tym traktowany jest jako symbol Świdnicy. Gromada dzików wraz ze skrzynią pamięci trafi na skwer przy ul. Franciszkańskiej, który niedawno został zrewitalizowany. Propozycja ta wpłynęła w ramach konsultacji z mieszkańcami pn. „Giełda pomysłów”.

 Rzeźba została odlana z brązu i będzie pokaźnych rozmiarów 160 x 406 cm. Największy – dorosły dzik będzie miał blisko 102 cm wysokości. Dziki autorstwa Aleksandra Mazija zrealizował wrocławski artysta–rzeźbiarz Grzegorz Łagowski.

 Montaż  rzeźby to duże przedsięwzięcie, które zostanie zrealizowane przy użyciu dźwigu. Ze względów bezpieczeństwa w piątek, 25 kwietnia w godz. 7.00-12.00 nastąpi wyłączenie ul. Franciszkańskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Marii Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Siostrzaną. W tym czasie na tym odcinku obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania i postoju. Dojazd do ul. Grodzkiej zalecany jest ulicami M. Konopnickiej, Mennicką, Teatralną, Siostrzaną, a dalej otwartym odcinkiem ulicy Franciszkańskiej.

/UM w Świdnicy, opr. red./