Strona główna Wydarzenia Daicel ma dziesięć lat

Daicel ma dziesięć lat

1

Główna misja koncernu brzmi „We save lifes” (Ratujemy życie). Fabryka Daicel Safety Systems Europe (DSSE) z Żarowa należy do koncernu japońskiej firmy Daicel Chemical Industries Ltd.  Produkuje małe, lekkie, ekonomiczne napełniacze do samochodowych poduszek powietrznych.

daicel

Zdjęcie UM Żarów

Żarowska fabryka w kwietniu 2006 roku wyprodukowała swój pierwszy napełniacz do poduszki powietrznej. W tym roku  obchodzi 10-lecie istnienia w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

W ubiegłym roku  firma uruchomiła nową linię produkcyjną.  Nowy produkt to inflator o bardzo zaawansowanej technologii, jest dużo lżejszy, dużo lepiej działa i jest też konkurencyjny cenowo.  Dzięki temu fabryka  rozszerzy swoją działalność w Europie. Firma planuje w przyszłości wprowadzić następne inflatory, które będą służyły do ochrony bocznej pasażera i cały czas się rozwija.

 Firma zajmuje powierzchnię 24 ha. Obecnie powierzchnia żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi 116 ha i ciągle jest do zaoferowania prawie 31 ha wolnych gruntów. Na terenie żarowskiej podstrefy ekonomicznej ulokowanych jest dziewięć zakładów, m.in. AKS Precision Ball (kulki do łożysk) , Bridgestone  (wyroby z gumy), Electrolux (zmywarki). 

Japońska grupa Daicel powstała w 1919 roku. Jest światowym producentem części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych oraz ich silników. Zakład w Żarowie stanowi strategiczny punkt działalności produkcyjnej i handlowej w Europie.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmującej  województwa wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i  lubuskie, działa 150 firm, z czego najwięcej z kapitałem polskim, niemieckim i włoskim. Japońscy inwestorzy ulokowali na trenach WSSE 12 fabryk, w których zatrudnionych prawie  3,8 tys. osób. Nakłady inwestycyjne przekroczyły 4,5 miliarda złotych. Wśród inwestorów są takie koncerny jak Toyota, Daicel i Bridgestone.

/inf. WSSE/

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułPrima Aprilis!
Następny artykułPomoc dla szkół ponadgimnazjalnych