Strona główna Bez kategorii Azja i Oceania w wieży ratuszowej

Azja i Oceania w wieży ratuszowej

0

Powiew egzotyki w Świdnicy. LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie, Agencja ZEGART oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy Karoliny Sypniewskiej ” W kręgu obrzędów. Azja i Oceania”, który zaplanowano na 2 maja 2014 o godzinie 18.00 w wieży ratuszowej. Wstęp wolny. Wystawa będzie otwarta do 2 czerwca 2014.

wystawa

Wystawa jest fotograficznym zapisem niemal dwuletniej wyprawy Karoliny Sypniewskiej z Bydgoszczy, do odległej Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Fascynacja dzikimi kulturami, niemal nietkniętymi przez kulturę Zachodu, doprowadziła ją najpierw m.in. do Bangladeszu, Vanuatu i Papui Nowej Gwinei, a później  – prawem kontrastu –  do dłuższego pobytu w Australii. Plonem podróży były tysiące fotografii, na których z jednej strony utrwalała zwyczaje, rytuały i obrzędy społeczności tkwiących jeszcze głęboko w tradycjach wytworzonych setki i tysiące lat temu, a z drugiej strony dokumentowała codzienne   i odświętne zachowania się wysoko cywilizowanych społeczności jednego z najbogatszych państw świata. Wiele z tych ostatnich to też zwyczaje, rytuały i obrzędy, z których istnienia i sensu nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Czasami łatwiej je wychwycić i zrozumieć poprzez skonfrontowanie z tradycją odmiennej  i „odwiecznej”   – w danym miejscu –  kultury. Wystawa Karoliny Sypniewskiej daje nam taką szansę. Składają się na nią nie tylko interesujące i niebanalne fotografie, ale także artefakty wytworzone przez pierwotne ludy Oceanii, które podróżniczka zbierała równie chętnie, co osobiste wrażenia.

Prezentacja wystawy w Świdnicy będzie kolejną jej ekspozycją. Do tej pory oglądali ją mieszkańcy m.in. Warszawy – gdzie miała premierę – Kalisza, Gliwic, Bydgoszczy i Gdyni.

 wystawa 1

Karolina Sypniewska  –  podróżnik od dziecka, pasjonatka dalekich wojaży, odrębnych kultur, języków świata i fotografii. Z wykształcenia lingwistka i specjalistka PR, studiowała w Rosji i Australii, a życie na walizkach to jej specjalność. Odwiedziła ponad 50 krajów, wyznając zasadę, że „Kto się waha, traci wiele”. Od kilku lat pokazuje świat innym i dzieli się swoimi wrażeniami z podróży, na portalach internetowych i w czasopismach. Po ukończeniu studiów spakowała się i wylądowała w Australii, wspięła się na Everest Base Camp w adidasach i jeansach oraz jako pierwsza Europejka zamieszkała w wiosce na dalekiej wyspie w Papui Nowej Gwinei. Więcej o autorce wystawy na www.karolinasypniewska.pl.

/ŚOK/

 

 

 

Poprzedni artykułProblemy z gazem
Następny artykułHiena cmentarna w więzieniu