Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Drewniany kościół w Kamieńczyku

Znanenieznane.pl: Drewniany kościół w Kamieńczyku

0

Jeśli szukacie wielkich wrażeń i mocnych przeżyć Kamieńczyk nie jest miejscem dla Was. Mimo to wieś jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc rejonu kłodzkiego. Tu zaznacie spokoju, ciszy i przy odrobinie chęci poznacie trochę historii.

kamienczyk_0021_Details-0

Nad Kamieńczykiem góruje malowniczy drewniany kościół p.w. św. Michała. Pierwotnie był ewangelicką kaplicą pogrzebową. Budowla ta jest w całości wykonana z drewna. Niesamowity klimat nadaje jej zapach drewna. Polichromia wnętrza przedstawia motywy kwiatowe, zachowała się tam rzeźba św. Anny z XVIII w. a także inne ludowe dzieła. Obok kościoła znajduje się stary cmentarz, na którym zaprzestano pochówków ponad pół wieku temu. Można znaleźć groby sprzed 200 lat z misternie zdobionymi krzyżami nagrobnymi wykonanymi w drewnie. Świątynia położona jest na wysokości 680 m. n.p.m. Widać stąd całą Kotlinę Kłodzką, a w szczególności Masyw Śnieżnika.

We wsi znajduje się także pomnik ofiar I wojny światowej, postawiony pamięci mieszkańców wsi, którzy polegli na służbie oraz drewniana kapliczka z figurką Madonny. Przy kościele stoi także kamienna rzeźba przedstawiająca scenę ukrzyżowania datowaną na 1733 r.

Odwiedzając Kamieńczyk warto zajrzeć do hodowli pstrągów. Na miejscu jest smażalnia, gdzie można również zjeść pyszną, świeżą rybę.

Historia Kamieńczyka

Kamieńczyk został założony przez dwóch braci w 1564 r. Wieś położona jest na wysokości od 500 m.n.p.m. do 680 m.n.p.m. przy górskim potoku Kamionka. W 1710 r. wybudowano ewangelicką kaplicę pogrzebową w stylu barokowym. Kościół pokryty jest dwuspadowym dachem gontowym, a wieżę wieńczy cebulasty hełm. Całość budowli wykonana jest z drewna i poza podłączeniem elektryczności przetrwała do dzisiaj w stanie nienaruszonym. W 1720 r. zakupiono od parafii w Lichkove w Czechach, ołtarz główny i ambonę. Ołtarz zamontowano tego samego roku, a ambonę, na której do dziś zachowały się piękne motywy ludowe, dopiero 20 lat później.

Obecnie wieś liczy ok. 100 mieszkańców, ale jeszcze pod koniec XIX w. było ich ponad 500.

Co można robić w Kamieńczyku?

 • Uprawiać turystykę pieszą i rowerową.
 • Zapoznać się z tradycyjnym, ludowym budownictwem wiejskim mieszkalno – gospodarczym.
 • Napawać się widokiem piękna natury, rozkoszować śpiewem ptaków, szumem górskiego potoku.
 • Odpocząć od zgiełku miasta najlepiej w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie można spróbować najlepszej i najzdrowszej żywności wiejskiej.

Czego nie wolno pominąć będąc w Kamieńczyku?

 • Zwiedzenia kościółka i starego cmentarza.
 • Świeżo pieczonego pstrąga.
 • Spaceru po wsi, wzdłuż żółtego szlaku prowadzącego turystycznego przejścia granicznego do Czech.
 • Wycieczek pieszych i rowerowych po Kamieńczyku, które umożliwią zapoznanie się z budownictwem wiejskim.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

Ciekawostki

 • Wewnątrz drewnianej kaplicy w Kamieńczyku są zachowane oryginalne wyposażenie barokowe: ołtarz z 1720 r. (który w1740 r. przeniesiono z pobliskiego Lichkova), ambona z 1754 r. oraz ludowe rzeźby: św. Anny Samotrzeci z połowy XVIII w., Madonny (Czesmatka) z 1. połowy XIX w. oraz drewniany świecznik z Madonną w glorii, ludowe rzeźby i obrazy malowane na szkle stanowiące ciekawy układ plastyczny.
 • Przed kościołem filiarnym p.w. św. Michała Archanioła stoi kamienna rzeźba – Ukrzyżowanie z II poł. XVIII w.
 • Na przykościelnym cmentarzu znajduje się tu jednak kilkanaście grobów sprzed roku 1945 z porcelanowymi tablicami i różnokolorowymi inskrypcjami, w większości w języku niemieckim.
 • W Kamieńczyku znajduje się turystyczne przejście graniczne do Czech – Kamieńczyk-Mladkov Petrovičky.
 • Przez wieś prowadzą szlaki turystyczne:- żółty – prowadzący z Międzylesia do przejścia granicznego i dalej oraz zielony – prowadzący wzdłuż granicy z Masywu Śnieżnika do Niemojowa.
Poprzedni artykułPolecamy: Język rzeczy
Następny artykułCzary Penelopy: Gołąbki