Strona główna Temat dnia Setki milionów na nowe drogi

Setki milionów na nowe drogi

10

Od 80 do 120 milionów złotych rocznie ma trafić na modernizację dolnośląskich dróg na południe od autostrady A4. 18 powiatów i samorząd województwa zawarły porozumienie, na mocy którego mają powstać korytarze do wywozu kruszyw i innych masowych towarów.

kruszywa

Dla mieszkańców gminy Strzegom utrapieniem jest wywóz kruszyw, dla innych transport drewna i węgla brunatnego. Efekt to pył, hałas, pękające domy i wreszcie dewastowane drogi. Od kilku lat o opracowanie nowych korytarzy wywozu masowych towarów dla całego województwa zabiegał powiat świdnicki. Liczne rozmowy, inicjowane przez Sabinę Cebulę z zarządu powiatu, przyniosły skutek. W poniedziałek, 17 marca, 18 powiatów i samorząd województwa podpisały list intencyjny. Sygnatariusze chcą, by od 2015 roku przez co najmniej 10 lat  były remontowane głównie drogi powiatowe, ale także odcinki tras wojewódzkich i gminnych. – Przede wszystkim chodzi o podniesienie dopuszczalnego tonażu i wyznaczenie korytarzy, którymi będą poruszać się ciężarówki – wyjaśniał Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa. – Wskazanie takich tras pozwoli ustawić ograniczenia na pozostałych, dziś kompletnie niedostosowanych do ciężaru dróg.

Powiaty zobowiązują się do przeznaczania rocznie części swoich budżetów, podobnie samorząd województwa. Najwięcej jednak na ten cel ma pochodzić z nowego budżetu unijnego. Zespoły robocze zajmą się opracowaniem planu inwestycji dla poszczególnych części Dolnego Śląska. Wnioski do RPO mają być składane już jesienią. Prace powinny rozpocząć się w 2015 roku.

 LIST INTENCYJNY

 

Poprzedni artykułAKS półfinalistą Pucharu Polski
Następny artykułDudek na świdnickiej scenie