Strona główna Temat dnia Rewolucyjne zmiany na ul. Westerplatte

Rewolucyjne zmiany na ul. Westerplatte

36

Krótsze przejścia dla pieszych i parkingi wzdłuż obu stron ulicy. Jak zapowiada departament komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy, jeszcze przed wakacjami na ulicy Westerplatte, od placu Drzymały do ronda, zostaną wprowadzone duże zmiany, przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo pieszych.

ul. Westerplatte

Świdniczanie od dawna alarmują o zagrożeniu, jakie stwarza zwłaszcza przejście dla pieszych nieopodal głównego wejścia do Galerii Świdnickiej. – Samochody nie zatrzymują się nawet, gdy przejść próbuje osoba z wózkiem z dzieckiem. Być może przejście to wyposażone powinno być w sygnalizację „na żądanie” – pisze pani Krystyna. Sygnalizacji nie będzie. Komisja Bezpieczeństwa zadecydowała o innym rozwiązaniu, zaproponowanym przez departament komunikacji.

Przez lata ul. Westerplatte była drogą w zarządzie województwa i stanowiła tranzyt dla samochodów jadących w kierunku Dzierżoniowa i dalej na południe. Teraz ma status gminnej, a tranzyt został przeniesiony na ulice Przemysłową i Towarową. Chcemy doprowadzić do uspokojenia ruchu, a będzie to możliwe po ograniczeniu przejazdu do jednego pasa w każdą stronę na odcinku od placu Drzymały do ronda – tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor departamentu komunikacji.

Od placu Drzymały (za przystankiem) zlikwidowane będą skrajne pasy ruchu, a w ich miejsce zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Tym samym droga ulegnie zwężeniu. Przejście dla pieszych zostanie przeniesione bliżej Galerii Świdnickiej i będzie o połowę krótsze. Dodatkowo zostanie oznakowane wysepkami. – Komisja uznała, że to najskuteczniejsze rozwiązanie, które poprawi stan bezpieczeństwa w tym miejscu i jednocześnie pozwoli stworzyć dodatkowe parkingi – dodaje dyrektor.

Przeniesienie przejścia musi być poprzedzone badaniami natężenia ruchu pieszych. Zmiana organizacji na tym odcinku ulicy Westerplatte może zostać wprowadzona jeszcze przed wakacjami. Ostateczne decyzje zapadną wkrótce.

asz