Strona główna Wydarzenia Podziękowania za uratowanie życia

Podziękowania za uratowanie życia

3

Podczas sesji Rady Powiatu Świdnickiego władze powiatu oraz radni podziękowali funkcjonariuszom policji, Straży Pożarnej oraz załodze karetki pogotowia ratunkowego, którzy 5 marca 2014 roku udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi nad  rzeką Bystrzycą w Świdnicy. – Podjęcie szybkiej akcji resuscytacyjnej przez przybyłych na miejsce policjantów oraz strażaków i prowadzenie jej do momentu przyjazdu ratowników medycznych uratowało życie poszkodowanemu. Dziękujemy za tę akcję, za odwagę, opanowanie i profesjonalizm – mówiła wicestarosta Alicja Synowska.

nagrodzeni

Nagrodzonymi za akcję zostali:

Funkcjonariusze Policji Państwowej

– sierżant sztabowy Szymon Szczepaniak

– aspirant Robert Szczepański

oraz ich przełożony inspektor Krzysztof Niziołek

Zespół ratowników Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy

– Tomasz Derej

– Dariusz Gołąb

– Zenon Szyszka

oraz ich przełożona Dyrektor Pogotowia Ratunkowego Małgorzata Jurkowska

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej

–   młodszy aspirant Jarosław Rymsza

– młodszy ogniomistrz Piotr Michalski

– sekcyjny Przemysław Bończak

– starszy strażak Patryk Kuźniar

– ogniomistrz Robert Słowik

– sekcyjny Mirosław Migas

– starszy sekcyjny Krzysztof Guzik

oraz ich przełożony brygadier mgr inż. Tomasz Szuszwalak

Przypomnijmy: Zauważył w rzece ciało mężczyzny i natychmiast powiadomił  policję. Dzięki szybko podjętej akcji reanimacyjnej przez funkcjonariuszy, strażaków i zespół Pogotowia Ratunkowego udało się uratować człowieka, który spadł z kolejowego wiaduktu do Bystrzycy.

O zdarzeniu  5 marca po godz. 19.00 powiadomił oficera dyżurnego KPP w Świdnicy 25 – letni mieszkaniec Świdnicy. Mężczyzna przechodząc nad torowiskiem przy ulicy Kraszowickiej w Świdnicy usłyszał plusk wody. Skojarzył, że bezpośrednio za nim szedł mężczyzna, którego stracił z pola widzenia. Po chwili zauważył ciało w pobliżu mostu. Wskoczył do wody, ale nie miał siły wyciągnąć go z wody. Do czasu przyjazdu służb pozostał na miejscu zdarzenia. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy po przyjeździe na miejsce,  nie zastanawiając się, wbiegli do wody i wyciągnęli mężczyznę na brzeg. Nie dawał on żadnych oznak życia – brak było oddechu i tętna. Funkcjonariusze przystąpili do ratowania mężczyzny. Do policjantów dołączyli strażacy. Do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego  przez 10 minut prowadzili resuscytację. Akcja kontynuowana przez zespół Pogotowia Ratunkowego, wspieranych przez policjantów i Straż Pożarną pozwoliła na przywrócenie czynności życiowych. Reanimacja trwała 35 minut. Mężczyznę przetransportowano do Szpitala Latawiec w Świdnicy.