Strona główna Wydarzenia Graffiti może być sztuką

Graffiti może być sztuką

0

Galeria Świdnicka w niecodzienny sposób wita wiosnę. 21 marca, który w tym roku przypada w piątek, zakończy się w galerii hiphopowym koncertem. Ale nim rozpocznie się o godz. 18.00 koncert Dudka, galeria zaprasza do tego, by uczestniczyć w tworzeniu graffiti na murze od strony ulicy Westerplatte.

Beata Moskal - Słaniewska

– Od sąsiedniej posesji odgradza nas mur – zniszczony i niezbyt estetyczny. Pojawił się pomysł, by wykorzystać potencjał młodych artystów, tworzących graffiti i zaprosić ich do zagospodarowania tej przestrzeni. Świetnym partnerem okazała się wytwórnia muzyczna Proper Records, która współpracuje z młodymi ludźmi. Podłoże jest już przygotowane. Startujemy w pierwszy dzień wiosny o godzinie 10.00. Cieszę się, że ten niezbyt estetyczny fragment otoczenia galerii zostanie wykorzystany w taki właśnie sposób  – mówi Beata Moskal – Słaniewska z Galerii Świdnickiej.

Do wykonania głównej części muru zaproszeni zostali najlepsi w regionie grafficiarze. Mają oni na swoim koncie między innymi podziwiane przez wielu graffiti przy ul. Armii Krajowej, gdzie w niebanalny sposób, na budynku starych posowieckich garaży, wykonani wizerunek żołnierzy wyklętych. Oni także zagospodarowali mur przy dworcu PKS w Strzegomiu. Teraz kolejne wyzwanie.

– Graffiti może być sztuką. Nie ma to jednak nic wspólnego z bezmyślnym mazaniem po murach. Taka „sztuka”, to zwykły akt wandalizmu, szczególnie gdy dotyczy budynków zabytkowych. Gdy jest to przemyślany proces, zrealizowany na odpowiednio przygotowanej przestrzeni, może być bardzo ciekawym elementem wizualnym – dodaje Beata Moskal – Słaniewska.

Organizatorzy, czyli Galeria Świdnicka i Proper Records, przewidzieli także fragment muru dla tych, którzy pod okiem niemal zawodowców chcą spróbować swoich sił po raz pierwszy. Cała akcja zakończy się późnym popołudniem, a my na pewno przedstawimy jej efekty.

materiał promocyjny

Poprzedni artykułZmiany w komentarzach
Następny artykułFestiwal Nauki w Mechaniku