Strona główna Magazyn Kuchnia Czary Penelopy: Duńskie kanapki smorrebrod

Czary Penelopy: Duńskie kanapki smorrebrod

0

Kolejną literką wg alfabetu w naszych kulinarnych podróżach jest D – jak Dania. Przygotowując się do tego felietonu – czytając różne przepisy – stwierdziłam, że kuchnia duńska jest trochę zbliżona do naszej rodzimej. Na stole pojawia się bowiem wołowina, wieprzowina, drób (kurczak, kaczka).

kanapki(1)

Nieodłącznym składnikiem obiadów prócz mięsa są ziemniaki, warzywa gotowane lub konserwowane w occie. Kolejnym rodzimym akcentem jest pasztet z wątroby podawany na ciemnym pieczywie ze smażonymi pieczarkami i boczkiem. Inną potrawą uwielbianą zarówno przez Polaków jak i Duńczyków są śledzie. Różni nas ilość zjadanych ryb i owoców morza – tutaj przewagę mają niestety zdecydowanie rodacy Andersena.

Potrawą, którą chcę opisać jest narodowe danie o nazwie Smorrebrod „danish open sandwich”. Cóż to takiego? Mówiąc po naszemu tzw. „otwarta kanapka”. Jest to kromka ciemnego chleba „rugbrød” posmarowana masłem i komponowana z wielu różnych składników tworzących piramidę smakowitości. Na chlebku często lądują krewetki, jaja, boczek, pomidory, ogórki, sałata i inne warzywka, pasztet, cebula, mięso wołowe, sery, buraczki, itd itp. Tak przyrządzone cudo zajada się zazwyczaj w porze lunchu. Nie da się jednak chwycić jej i spożywając biec dalej. Smorrebrod wymaga od konsumenta, by zasiadł on do stołu i zjadł posiłek nożem i widelcem.

Czyż i w tym przypadku nie można szukać podobieństw? Kanapki wieloskładnikowe i w naszej kuchni cieszyły się dużym wzięciem. Nie były może tak „ wypasione” ale i tak ich wieloskładnikowość i artystyczna kompozycja upodabniają je do siebie.

Poniżej dwa sztandarowe zestawy kanapki smorrebrod. Jedna kanapka będzie postna ze śledziem a druga z pasztetem i pieczarkami.Przepisów na smorrebrod jest mnóstwo na jednej z duńskich stron znalazłam ich ponad 100.

Kanapka ze śledziem:

1 kromka ciemnego pieczywa

masło

 liść sałaty

 jajko ugotowane na twardo

 śledź wiejski (u mnie był matias własnoręcznie zamarynowany)

 plasterki rzodkiewki

 koperek

 majonez lub sos ziołowy

 krążki czerwonej cebuli

 2 plasterki ogórka zielonego

 kilka kaparów

 Pieczywo posmarowałam masłem. Na maśle ułożyłam liść sałaty , na niej zaś pokrojone w plasterki jajko na twardo w taki sposób, ze plasterki zachodziły na siebie. Na jajkach ułożyłam 3 -dwu centymetrowe kawałki śledzia, na nich plasterki czerwonej cebuli. Po bokach ułożyłam plasterki rzodkiewki. Na wierzchu świderki z plasterków ogórka. Wetknęłam gałązki koperku, posypałam kaparami i udekorowałam gęstym ziołowym majonezem.

 Jeśli chodzi o kanapkę z pasztetem to możecie użyć „gotowego” ulubionego pasztetu. Ja jednak przygotowałam oryginalny duński pasztet z wątroby i boczku.

 Potrzeba:

 1 kromka ciemnego pieczywa

 masło

 pasztet (2 plastry jeśli pasztet jest zwarty, jeśli ma konsystencję pate to taka ilość, która się zmieści na kanapce)

 podsmażone plasterki pieczarki

 1 plasterek boczku wytopiony na brązowo

 plasterek marynowanego lub gotowanego buraczka

 sałata

Podobnie jak w poprzednim przepisie kolejno układałam komponenty. Najpierw, masło, sałata, plaster pasztetu,po bokach symetrycznie ułożyłam rzodkiewkę, plastry ogórka, krążki cebuli, buraczka, na wierzchu wylądowały podsmażone pieczarki i plaster chrupiącego boczku. Udekorowałam zieleniną.

 Jeśli lubicie poznawać nowe smaki i przepisy tak jak ja- to poniżej przepis na oryginalny leverpostej czyli pasztet z wątroby.

 Składniki:

500 g wątroby wieprzowej,

 1 średnia surowa, utarta cebula

 200 g surowego boczku

opcjonalnie 4 anchois

1/4 kostki masła

2 łyżki mąki pszennej

niepełna szklanka mleka

2 jajka

2 łyżeczki soli

pieprz do smaku

ewentualnie 1 łyżeczka suszonego tymianku,

 Wątrobę, boczek, cebulę i sardele zmielić jeden lub dwa razy w maszynce do mięsa. W rondelku rozpuścić masło, dodać mąkę, wymieszać, stopniowo wlewać zimne mleko. Gdy uzyskamy gładką konsystencję zdjąć z ognia i lekko przestudzić. Wymieszać z mięsną papką, dodać jajka i przyprawy, jeszcze raz dokładnie wymieszać, przełożyć pasztet do foremek, foremki zaś włożyć do brytfanki wypełnionej wodą. Pojemniczki muszą być do połowy zanurzone w wodzie. W takiej łaźni wodnej pasztet piec około godziny w temperaturze 175 stopni.

Smacznego!

Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch

Poprzedni artykułZnanenieznane.pl: Dzika i magiczna kraina Izery
Następny artykułPiękniejszy świat Beaty: Patchwork