Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 88

Co to, gdzie to? Zagadka nr 88 [KONKURS]

0

Odpowiedź na pytanie, co przedstawia zdjęcie zaprezentowane w ubiegłym tygodniu, nie była trudna. Jednak przypominamy, że szanse na nagrodę maja osoby, które nie tylko wskażą obiektu, ale również znajda jak najwięcej ciekawych informacji o jego historii. Tym razem zwycięzcą jest pan Dawid Wąsowski, który otrzymuje zaproszenie na dowolnie wybrany film do świdnickiego kina Cinema 3D. Gratulujemy!

Zagadka nr 88:

zagadka 88

Tym razem przedstawiamy fragment budowli, która nieprzerwanie od powstania służy temu samemu celowi. Co przedstawia fotografia? Jaka jest historia budynku?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 5 kwietnia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 88”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 6 kwietnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Dawida Wąsowskiego na zagadkę nr 87:

Zdjęcie przedstawia wejście do ratusza, gdzie obecnie mieści się Muzeum Dawnego Kupiectwa.

zagadka87

Wejście do ratusza zdobi zabytkowy portal (widoczny na zamieszczonej fotografii), który wykonany jest z żółtego piaskowca przez Jana Krzysztofa Hampla w 1720 r. Został on wkomponowany w fasadę budynku w trakcie odbudowy ratusza po pożarze w 1716 r. Natomiast bogato rzeźbiony otwór wejściowy obramowany jest dwiema kolumnami o głowicach korynckich, podtrzymującymi balkon pierwszego piętra. Kamienna balustrada balkonu pokryta jest płaskim ornamentem i ozdobiona kartuszem z czteropolowym herbem miasta.
Świdnicki ratusz powstał najprawdopodobniej ok. 1290 r. i stanowiąc całość z wieżą, stał się symbolem niezależności i zamożności miasta. Jednak podczas kilku pożarów miasta, wieża ulegała niemal całkowitym zniszczeniom, próbowano ją odbudowywać aż do 5 stycznia 1967 r., kiedy to prace rozbiórkowe spowodowały naruszenie jej konstrukcji i 16 minut po godzinie 15 wieża zawaliła się. (Została odbudowana w 2012 roku, przyp. red.)
Świdnickie muzeum powstało w 1967 roku. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych. Na piętrze starego, średniowiecznego ratusza w jego najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, znajduje się ekspozycja poświęcona historii Świdnicy. Wiedzie do niej późnogotycki portal, który z obu stron posiada inicjały oznaczające Jezusa Chrystusa (IHS, XPS). W nadprożu portalu znajduje się łacińska inskrypcja, która głosi: „felix civitas, quae tempore pacis timet bella”– „szczęśliwe miasto, które w czasie pokoju obawia się wojen”. Jest to gotycka sala, o planie zbliżonym do kwadratu. Przekryta jest dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo – żebrowym. Wnętrze było w całości zdobione malowidłami, niestety częściowo tylko zachowanymi. Zasadniczą część tworzą malowidła figuralne o tematyce religijnej: Sąd Ostateczny i Sąd nad jawnogrzesznicą na ścianie zachodniej oraz Ukrzyżowanie na ścianie wschodniej. Drugie malowidło na tej ścianie nie zachowało się. Trudno dokładnie określić czas powstania malowideł – najbardziej prawdopodobna wydaje się data „1537”, znajdująca się niegdyś nad sceną Ukrzyżowania. Zachowana polichromia jest jedynym w kraju zabytkiem malarskim związanym z ratuszem.

Źródła:

www.historycy.org

muzeum-kupiectwa.pl

Poprzedni artykułDarmowe miejsca na targach
Następny artykułPamięci ofiar Katynia