Strona główna 112 Akcja „Pasy”

Akcja „Pasy”

7

Dzisiaj na drogach powiatu świdnickiego w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną pn. „Pasy”. Funkcjonariusze podczas działań szczególną uwagę zwracają na to, czy kierujący i pasażerowie stosują się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także, czy dzieci przewożone są w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu służącym do przewożenia dzieci.

 

policja6

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas zdarzenia drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Jedną z głównych przyczyn śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń przeznaczonych do przewozu dzieci.

Dlatego też 13 marca 2014 roku w godzinach od 6.00 do 22.00 wszyscy policjanci pełniący służbę na drogach powiatu świdnickiego prowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencyjne mające na celu skontrolowanie jak największej liczby pojazdów i sprawdzenie czy osoby w nich jadące stosują się do tego obowiązku. W trakcie kontroli policjanci sprawdzają również kierowców pod kątem trzeźwości. W działaniach tych funkcjonariusze wykorzystują również urządzenia do pomiaru użycia alkoholu. Dodatkowo funkcjonariusze kontrolują dokumenty wymagane przy kontroli drogowej oraz stan techniczny pojazdów. Akcja ma na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego poważnych konsekwencji, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów oraz jak niebezpieczne jest nieprawidłowe przewożenie dzieci.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za jazdę bez zapiętych pasów kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Za pasażera możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych i 4 punkty karne. Mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów otrzyma kierowca także w przypadku przewożenia dziecka w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. W ostatnich tego typu działaniach na terenie Dolnego Śląska funkcjonariusze ujawnili blisko 700 przypadków, kiedy to kierujący i pasażerowie nie dbali o bezpieczeństwo własne i przewożonych dzieci.


/KPP Świdnica/

Poprzedni artykułRazem przeciwko przemocy
Następny artykułWpadł sprawca napadu na jubilera