Strona główna Polityka Rafał Ząbczyk i liderzy ŚFR odchodzą z PO

Rafał Ząbczyk i liderzy ŚFR odchodzą z PO

57

Twierdzą, że nie mogą się przebić z żadnymi projektami, a partia zajmuje się wewnętrznymi rozgrywkami. Czarę goryczy przelała sprzedaż kurii  gruntów powiatowych z ogromnym rabatem, której radni powiatowi z PO się nie przeciwstawili. Radny miejski Rafał Ząbczyk oraz liderzy Świdnickiego Forum Rozwoju Marcin Paluszek i Adrian Gączkowski odchodzą z Platformy Obywatelskiej. Rafał Ząbczyk zapowiada, że w Radzie Miejskiej Świdnicy będzie działał jako radny ŚFR i zamierza startować w wyborach samorządowych.

Rafał Ząbczyk

Rafał Ząbczyk

– Informacją o rezygnacji panów Rafała Ząbczyka, Adriana Gączkowskiego i Marcina Paluszka jestem zaskoczony – mówi Robert Jagła, szef Rady Powiatu PO. – Spodziewałem się takiej decyzji po ich ostatnich działaniach, jednak jestem zaskoczony, że o tym fakcie najpierw informują media. Do nas rezygnacja jeszcze nie trafiła. Przynależność do partii nie jest obowiązkowa, ale ubolewam, że panowie nie szukali rozwiązań, a od razu podjęli drastyczną decyzję o odejściu z Platformy Obywatelskiej. Uzasadnienie tego kroku to zwykły populizm. Każdy, kto ma pomysły i chce się z nimi przebić w Platformie Obywatelskiej, ma drzwi otwarte. Wystarczy po prostu chcieć, a tej woli zabrakło. szanujemy decyzję kolegów i życzymy im powodzenia.

OŚWIADCZENIE

W 2012 roku wraz z liczną grupą młodych ludzi chcących zmieniać Świdnicę, założyliśmy Stowarzyszenie Świdnickie Forum Rozwoju. Stało się tak głównie dlatego, że w ramach lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej ciężko było się przebić z jakąkolwiek inicjatywą. Platforma przez ponad trzy ostatnie lata zajęta była tylko i wyłącznie sobą. Spór w sprawie połączenia trzech niewspółpracujących ze sobą kół, zajął wszystkim tyle czasu, iż nie starczyło go już na ustalenia dotyczące spraw ważniejszych – czyli programu i wizji rozwoju Świdnicy. Jakiekolwiek pytania i prośby w tym temacie były i są ignorowane. Dla nas ważniejszą rzeczą od jałowych sporów jest to co i jak możemy zrobić dla mieszkańców, by Świdnica stawała się miastem lepszym do życia. Doskonałym przykładem takiego działania jest temat budżetu obywatelskiego – który dzięki Świdnickiemu Forum Rozwoju zaistniał w Naszym mieście i umożliwił społeczności lokalnej realizację swoich zamierzeń, które wcześniej nie były uwzględnione w miejskim budżecie. Aktywność struktur Platformy w mieście i powiecie jest zerowa. Od kilku lat o Platformie słychać tylko dwa razy do roku – podczas spotkań świątecznych i noworocznych – kiedy działacze dzielą się opłatkiem albo jajeczkiem. My tak nie chcemy – wolimy pracować i zmieniać nasze miasto. Ostatnie wydarzenia związane ze sprzedażą po znacznie zaniżonej cenie gruntów i budynków świdnickiego Pogotowia Ratunkowego, które poparła Platforma Obywatelska, przekonały nas ostatecznie o tym, że nasze drogi rozeszły się na dobre. Nie można stawiać w uprzywilejowanej sytuacji jakiejkolwiek instytucji, nawet wtedy gdy nazywa się ona Kurią Biskupią. Wszyscy doskonale wiemy jak bardzo trudna jest sytuacja finansowa powiatu. Starostwo nie ma zabezpieczonych środków na budowę nowej siedziby pogotowia, brak jest w kasie środków na pensje dla nauczycieli, a co gorsza nie ma pieniędzy na wkłady finansowe do inwestycji, dlatego zmusza do tego lokalne samorządy. W tej sytuacji podejmowanie uchwały o samowolnym pozbyciu się ponad 300 tysięcy złotych – jest naszym zdaniem brakiem troski o powiatowe finanse. Na to nie może być zgody. Jak wynika z powyższego, między nami a pozostałymi członkami Platformy Obywatelskiej nie ma już wspólnego zdania i nie podążamy wspólną drogą. Dlatego niniejszym składamy rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej, życząc naszym kolegom i koleżankom wielu sukcesów. Bardzo prosimy od dnia dzisiejszego o niełączenie działań Świdnickiego Forum Rozwoju z jakąkolwiek partią, układem lub środowiskiem o charakterze politycznym.

Marcin Paluszek Członek Rady Powiatowej Platformy Obywatelskiej w Świdnicy

Rafał Ząbczyk Radny Rady Miejskiej w Świdnicy, Członek Zarządu Koła Społecznego Platformy Obywatelskiej w Świdnicy

Adrian Gączkowski Skarbnik Koła Społecznego Platformy Obywatelskiej w Świdnicy