Strona główna Wydarzenia Świdnica Pomnik papieża stanie 8 maja

Pomnik papieża stanie 8 maja

40

Dokładnie w drugą rocznicę ustanowienia Jana Pawła II patronem Świdnicy na placu przed katedrą stanie jego pomnik. – W tej chwili rzeźba trafiła do odlewni – informuje Artur Moneta, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Pomnik miał być gotowy do końca lutego, ale umowa z artystą została przedłużona.

pomnik 1

Entuzjazm mieszkańców Świdnicy dla postawienia rzeźby Jana Pawła II nie był na początku wyjątkowo duży. Mimo że mieli współdecydujący głos w wyborze projektu podczas konkursu z 2011 roku, przez pierwsze pół roku udało się zebrać zaledwie 400 złotych. Idea jest niezmienna – pomnik powstanie wyłącznie z datków, a całość koordynuje powołane przez społeczników Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”. Do dziś udało się zebrać 120 tysięcy, z czego na konto rzeźbiarza, Jarosława Wójcika, przekazano 112 tysięcy. W sumie pomnik będzie kosztował 200 tysięcy złotych. – Pozostałą część pieniędzy przekażemy po zakończeniu prac. Cały czas trwa zbiórka, coraz więcej środków przekazują sponsorzy – zapewnia prezes stowarzyszenia.

Porta Santa 2

Nie ma na razie informacji, czy do 8 maja tego roku gotowe będą szklane drzwi, których ustawienie forsowały władze miasta. W listopadzie 11 głosami Rada Miejska przegłosowała uchwałę, na mocy której z budżetu miasta na Santa porta ma być przekazane ok. 200 tysięcy złotych. Szklaną instalację ma wykonać ten sam artysta.

asz

Poprzedni artykułNiewygodny rywal na drodze do utrzymania
Następny artykułPolecamy: Antologia 100/XX