Strona główna Wydarzenia Perony będą straszyć?

Perony będą straszyć?

10

Gruntownie zmodernizowany dworzec Świdnica Miasto cieszy oczy od kilku miesięcy. Z budynkiem jednak mocno kontrastują perony. Jak alarmuje czytelnik Swidnica24.pl, PKP nie przewiduje w tym roku żadnych remontów. Rzecznik linii odpowiada, że naprawy są przewidziane… w przyszłości.

Dworzec2

– Miasto przejmując w 2008 roku budynek dworca od PKP zastało go w stanie powiedzmy łagodnie średnim, po kilku latach doprowadziło go blasku za kwotę 7 mln. złotych. Czy problem jest, że PKP PLK wyremontowałaby w zamian nawierzchnię peronów za ok.50,000zł (szacunkowa kwota – nie jestem fachowcem )? Dużo nie trzeba odchwaszczenie, wyrównanie itp. Będziemy mieli piękny dworzec kolejowy i autobusowy, ale z zarośniętymi i krzywymi peronami – z żalem pisze pan Adam. Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK odpowiada, że plany są, ale połączone z rewitalizacja linii 137 na odcinku Świdnica – Jaworzyna Śląska.

– PKP PLK S.A. popiera plan przeprowadzenia rewitalizacji linii kolejowej 137 na odcinku Świdnicą Miasto – Jaworzyna Śląska w ramach RPO, w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 – informuje rzecznik. – Plany te zyskały wstępną akceptację urzędu marszałkowskiego. Zakres prac – oprócz rewitalizacji torów na w/w odcinku – objąłby również perony na stacji Świdnica Miasto, dostosowując je do aktualnych standardów. Realizacja planów uzależniona  jest od uwzględnienia ich w RPO (Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 dla województwa dolnośląskiego). Niezależnie od powyższego w roku bieżącym, w miesiącach wrzesień – listopad zostaną wykonane prace naprawcze  3. km toru nr 1 na w/w odcinku. Efektem ich będzie likwidacja ograniczeń prędkości (do 20 km/h) i przywrócenie prędkości 80 km/h dla szynobusów. Staramy się, aby stan techniczny peronów na stacji Świdnica Miasto zapewniał właściwą obsługę podróżnych. Pod koniec ubiegłego  roku wymieniono 200 m2 nawierzchni. Wcześniej  naprawiono wiaty peronowe. Radykalna zmiana stanu peronów stacji Świdnica Miasto – nastąpiłaby po wykonaniu planowanych prac w ramach RPO.

Od września gotowe ma być całe Centrum Przesiadkowe, łącznie z wyremontowana ulicą Kolejową i nowym dworcem autobusowym. Rozpoczyna się także przebudowa ulicy Dworcowej. Ta część Świdnicy na pewno zyska na urodzie i funkcjonalności. Niestety, w tempo prac PKP nie jest w stanie się wpasować.

asz