Strona główna Temat dnia Nowa siedziba pogotowia w listopadzie?

Nowa siedziba pogotowia w listopadzie?

34

Gotowe są projekt i specyfikacje przetargowe, a powiat czeka na decyzje finansowe kolejnych gmin. Budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego ma być gotowa w listopadzie. Czy jednak szacowana na prawie ponad 3 miliony złotych inwestycja nie jest chybionym pomysłem?

pogotowie

Pogotowie odłożyło na budowę 1,825 mln złotych, rady gminy Świdnica i miasta Świdnica podjęły już uchwały o częściowym wsparciu (gmina Świdnica przekaże w tym roku 10 tysięcy złotych, w przyszłym 150 tysięcy, a miasto w 2014 – 300 tysięcy i drugie tyle w 2015). Powiat wyłoży z własnego budżetu 300 tysięcy. Za tydzień nad pomocą głosować będą radni ze Świebodzic i Strzegomia. Wiadomo już, że chcą pieniądze przekazać dopiero w przyszłym roku. Nie ma jednak w tej chwili żadnej gwarancji, że pogotowie w 2015 roku otrzyma kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Już trzeci rok pogotowie otrzymuje pieniądze z NFZ na mocy aneksów. Nie jest wykluczone, że na 2015 rok zostanie ogłoszony otwarty konkurs, w którym na usługi z zakresu medycyny ratunkowej oferty będą mogły złożyć także podmioty prywatne. – To wciąż jest kwestia otwarta  – mówi wicestarosta Alicja Synowska. – Nie możemy jednak zrezygnować z budowy nowej siedziby, bo obecna stacja nie spełnia już żadnych norm. Tym samym pogotowie nie mogłoby w ogóle startować w konkursie, jeśli do niego dojdzie. Nowa stacja oraz certyfikaty jakości na pewno będą istotnymi argumentami w ubieganiu się o kontrakt. Być może jednak skończy się na kolejnym aneksie. Odwrotu od budowy nie ma.

Alicja Synowska zapewnia, że otrzymała deklaracje od samorządów, iż nie wycofają się z już złożonych deklaracji. Gminą, która zdecydowanie odmówiła współfinansowania obiektu, jest Żarów. – W najgorszym wypadku, jeśli kontraktu na 2015 i kolejne lata pogotowie nie pozyska, budynek pozostanie w zasobach powiatu i będzie wykorzystany na cele związane z ochroną zdrowia. W tej chwili jednak takiego scenariusza nie przewidujemy – zapewnia wicestarosta.

Nowa siedziba powstanie obok szpitala Latawiec na działce należącej do powiatu. Projektowana powierzchnia zabudowy to 1188,30 m2,  powierzchnia użytkowa 1009,72 m 2  w tym budynek pogotowia 840,28m2 i garaże zamknięte 169, 44 m2. Stacja ma byc gotowa w listopadzie tego roku, a finansowanie zakończy się w 2015.

asz

Poprzedni artykułMarcin Daniec w Świdnicy
Następny artykułMistrzowie celulidowej piłeczki