Strona główna Wydarzenia Świdnica Działacz Solidarności z wyróżnieniem

Działacz Solidarności z wyróżnieniem

5

Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez Prezydenta RP otrzymał Wiesław Modzelewski – świdnicki działacz opozycji niepodległościowej. Nagroda dla świdniczanina jest tym bardziej cenna, gdyż przyznana przez Prezydenta RP jako państwowe odznaczenie nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

Żywa lekcja historii_14

Wiesław Modzelewski (na zdjęciu z lewej) podczas żywej lekcji historii organizowanej przez IV Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Obok siedzą Bolesław Marciniszyn i Tadeusz Grabowski.

Odznaczenie ma wymiar podziękowania za aktywne uczestnictwo w działaniach, których głównym celem było odzyskanie przez Polskę pełniej niepodległości i suwerenności oraz obrona praw człowieka w PRL, co często odbywało się z narażeniem własnego życia. Dzięki takiej postawie dzisiaj w pełni możemy cieszyć się wolnością.

Gratulacje z okazji niedawno przyznanego odznaczenia Wiesławowi Modzelewskiemu złożył prezydent Wojciech Murdzek.  Odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności zostało ustanowione w 2010 r. Nadawane jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN.

Poprzedni artykułTragedia na drodze
Następny artykułCo to, gdzie to? Zagadka 82 [KONKURS]