Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka 82

Co to, gdzie to? Zagadka 82 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka nie sprawiła uczestnikom konkursu problemu. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D, trafia do pana Grzegorza Pakuły. Gratulujemy!

Zagadka nr 82:

zagadka82

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 22 lutego 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 82”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 23 lutego na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź na zagadkę nr 81:

Zdjęcie przedstawia Pałac w Kraskowie.

zagadka nr 81

Na miejscu dzisiejszego pałacu już w XIV w. istniał zamek rycerski, otoczony fosą z wodą. Nie wiadomo kiedy go zbudowano. Prawdopodobnie zamieszkiwały go kolejno rodziny von Seidlitz, von Tschirn, von Nimptsch i ponownie, do 1600 r. von Seidlitz.

Zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), a na jego miejscu powstała nowa budowla. W 1699 r. właścicielem został Hans Heinrich III hrabia von Hochberg z Roztoki, a to za sprawą małżeństwa z ówczesna właścicielką, Anną Elizabeth von Zeidlitz. W 1732 r. hrabia von Hochberg sprzedał Krasków Hansowi Albrechtowi baronowi von Zedlitz und Leipe. Mniej więcej w tym czasie zamek został zniszczony przez pożar. Odbudowę zakończoną w 1746 r. przeprowadził syn Hansa Albrechta, hrabia David Sigismund von Zedlitz und Leipe. Powstał wtedy piękny, barokowy pałac, który można podziwiać do dziś. 7 marca 1848 r. majątek stał się własnością Georga Gustava Rudolfa von Salisch, który zobowiązał się w zamian wypłacać dożywotnią rentę dotychczasowej właścicielce, a swojej ciotce, Charlotte Friederike hrabinie von Zedlitz – Leipe. Do końca II wojny światowej dobra były własnością rodziny von Salisch.

W 1945 r. obiekt uległ uszkodzeniu i dewastacji. Mimo prac zabezpieczających przeprowadzonych kilka lat później niszczał nadal. W 1992 r. został zakupiony przez austriackiego antykwariusza, który przeprowadził gruntowny remont z wykorzystaniem odnalezionych oryginalnych elementów kamieniarskich. Obecnie w pałacu funkcjonuje luksusowy hotel i restauracja, co nie wyklucza jednak wejścia do parku i budynku.

Poprzedni artykułDziałacz Solidarności z wyróżnieniem
Następny artykułCenny punkt ŚKPR-u