Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 83

Co to, gdzie to? Zagadka nr 83 [KONKURS]

0

Uczestnicy naszej cotygodniowej zabawy nie mieli problemu ze wskazaniem, gdzie zostało wykonane zdjęcie prezentowane w minioną niedzielę. Za ciekawą odpowiedź nagradzamy pana Krzysztofa Lukasa, który otrzymuje zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D.

Zagadka nr 83:

Gdzie zostało wykonane to zdjęcie i co przedstawia? Przypominamy, że na nagrodę mogą liczyć autorzy najciekawszych odpowiedzi.

zagadka nr 83

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 1 marca 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 83”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 3 marca na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Krzysztofa Lukasa na zagadkę nr 82:

Zdjęcie przedstawia duże organy w Kościele Pokoju w Świdnicy.

zagadka82
Firma Gottfrieda Klose z Brzegu w latach 1666-1669 zbudowała organy ze wspaniałym barokowym prospektem. Całość podtrzymują dwaj atleci. Jedna z głównych przeróbek instrumentu dokonana w latach 1776 – 1784 przez organmistrza Zeitziusa z Ząbkowic polegała na ozdobieniu instrumentu ruchomymi figurkami aniołków oraz skojarzeniem gry z biciem dzwonów. Z powodu licznych napraw duże organy były często nieczynne, dlatego w 1695 roku Sigismund Ebersbach ofiarował Kościołowi małe i delikatne organy ustawione na najwyższej emporze nad ołtarzem. Dzięki organmistrzowi Christianowi Gottiiebowi Schlagowi z Jawora organy świdnickie osiągnęły swą najdoskonalszą formę. W 1882 r. instrument otrzymał tzw. “pneumatyczną trakturę” znacznie ułatwiającą grę. W 1909 r. wprowadzono zasilanie elektryczne i oddzielono kontuar od instrumentu. Dzięki Związkowi do spraw ratowania organów na Dolnym Śląsku w 1991 roku instrument ten został odrestaurowany i jest jednym z piękniejszych instrumentów tego typu na Dolnym Śląsku.
Kościół Pokoju w Świdnicy w których znajduje się pokazany instrument to największy w Europie drewniany kościół. Kościół powstał po wojnie 30-letniej na mocy Pokoju Westfalskiego, w którym cesarz Ferdynand III Habsburg zobowiązany został zezwolenia na budowę 3 kościołów protestanckich w Świdnicy, Jaworze i Głogowie. Kościoły te nazywane są Kościołami Pokoju.
Cesarz pozwolił na wybudowaniu kościołów, jednak zgodnie z zezwoleniem kościoły musiały być postawione za murami miast, nie mogły mieć wież, do ich budowy wykorzystać można było tylko drewno, piasek, glinę i słomę. Najtrudniejszym do spełnienia był warunek, że ich budowa nie może trwać dłużnej niż rok.
Kościół oddano do użytku w 1657 roku. Kościół wzniesiono na planie krzyża greckiego. We wnętrzu świątyni znalazło się miejsce dla 7,5 tys. wiernych.
Źródło: wiedza własna oraz internet

Poprzedni artykułNapisz o Świdnicy i wygraj nagrodę
Następny artykułZbiórka, modlitwa i post dla Ukrainy