Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Legend świdnickich czar

Znanenieznane.pl: Legend świdnickich czar

1

Świdnica znana jest jako miasto z Kościołem Pokoju i pięknym Rynkiem. Jednak, gdy przyjrzycie się dokładniej, na każdym kroku znajdziecie tu także dowody na istnienie niezwykłych postaci i niesamowitych wydarzeń jakie rozegrały się w przeszłości. Nie wierzycie? Poszukajcie wskazanych poniżej obiektów i dowiedzcie się, jaka jest ich historia…

rynek8_dompodzlotymchlopkiem_2_Details-0

Głowa chciwego rajcy w Muzeum Dawnego Kupiectwa
Wchodząc do muzeum, w hallu, zauważycie wiszącą na ścianie głowę posągu świdnickiego rajcy, Piotra Zehli. Człowiek ten był bardzo chciwy i znalazł niezły sposób na wzbogacenie się. Wytresował kawkę, która codziennie przelatywała przez małe okienko do skarbca miejskiego i przynosiła mu po jednej złotej monecie. Sprawa wkrótce się wydała, bo ktoś zauważył kawkę „w akcji”. Piotra skazano na śmierć głodową na ratuszowej wieży, gdzie „ku przestrodze” umieszczono później jego posąg. Strąciła go jednak wichura, a ocalałą głowę figury umieszczono w muzeum. Kamienica w Rynku, w której niegdyś mieszkał rajca, ma w portalu złotą figurkę i zwie się „Pod Złotym Chłopkiem”.

Krzyż błazna na Placu Św. Małgorzaty
Skromny, kamienny krzyż z odtrąconymi ramionami i nieco zatartą datą 1347 oraz inicjałami JT stoi przy jednym z głównych placów miasta. Upamiętnia on tragiczne wydarzenie. Błazen na dworze Bolka II Świdnickiego, Jakub Thau, opiekował się synkiem księcia. Podczas zabawy zauważył, że do malca zbliża się diabeł. Chcąc uratować jedynego książęcego potomka, rzucił w niego kamieniem. Pech chciał, że kamień śmiertelnie ugodził dziecko. Jakub, mimo nieumyślności swojego czynu, został publicznie ścięty, a na jego pamiątkę postawiono kamienny krzyż.

Rycerz walczący z bazyliszkiem
Na rogu ul. Łukowej i Kotlarskiej, na wsporniku rzeźby św. Jana Chrzciciela, możecie znaleźć płaskorzeźbę rycerza walczącego z gryfem. Podobno w podziemiach tej kamienicy mieszkał niegdyś bazyliszek. Wychodził po zmroku i pożerał biednych mieszczan. Krążyły opowieści, że potwór paraliżuje wzrokiem. W końcu znalazł się chętny, który ubrał się w zbroję z małych lusterek i udał się do strasznej piwnicy. Potwór spojrzał na dzielnego rycerza i zobaczył swoje własne odbicie. To wystarczyło, aby stwór unieruchomił sam siebie i został pokonany przez śmiałka. Od tej pory naroże kamienicy zdobione jest płaskorzeźbą walki rycerza z bazyliszkiem. Świdnicki potwór był podobno prekursorem słynnego warszawskiego bazyliszka.

Tajemniczych miejskich legend znajdziecie znacznie więcej. Dlatego wskazujemy Świdnicę jako jeden z obowiązkowych punktów w trakcie zwiedzania Dolnego Śląska!

Co można robić w Świdnicy?

 • Pobawić się w poszukiwacza tajemnic Świdnicy i ich śladów w mieście.
 • Znaleźć kamienicę „Pod Złotym Chłopkiem”, w której mieszkał chciwy rajca.
 • Odszukać płaskorzeźbę bazyliszka obok miejskiego deptaku oraz krzyż świdnickiego błazna na skraju Placu św. Małgorzaty.

Czego nie wolno pominąć w Świdnicy?

 • Obejrzenia planów Twierdzy Świdnickiej na murach pubu „Fosa”, w pobliżu krzyża świdnickiego błazna.
 • Zwiedzenia świdnickiego Rynku i obejrzenia fontann z rzeźbami Neptuna i Atlasa.
 • Odnalezienia łacińskich napisów, symbolicznych rzeźb i ornamentów zdobiących elewacje kamieniczek w rynku.
 • Kolumny św. Trójcy symbolizującej geometryczny środek średniowiecznej Świdnicy.
 • Galerii Fotografii i Teatru Miejskiego (Rynek 44 i 45).
 • Pozostałych zabytkowych kamienic, m.in. Domu Pod Złotą Koroną (Rynek 7), Kamienicy Pod Hermesem (ul. Grodzka 1), Domu Pod Bykami (ul. Długa 45).

Imprezy i wydarzenia

 • Świdnickie Noce Jazzowe – kwiecień.
 • Festiwal Reżyserii Filmowej – czerwiec.
 • Dni Świdnicy – czerwiec.
 • Świdnicka Kolęda – grudzień.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

portal znanenieznane.pl