Strona główna Temat dnia Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego w Świdnicy

Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego w Świdnicy

1

Jak wyglądają wybory do Parlamentu Europejskiego? Jakie kompetencje posiada unijny parlament? Czy są one istotne z punktu widzenia zwykłego obywatela? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukać uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy, którzy 15 stycznia przeprowadzą w swojej szkole symulację wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Spotkania z Parlamentem Europejskim Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Młodzież będzie mieć okazję poznać mechanizmy europejskich wyborów parlamentarnych „od kuchni”. Zdobędzie cenną wiedzę z zakresu całego procesu wyborczego, począwszy od kampanii poszczególnych kandydatów, a kończąc na ogłoszeniu wyniku wyborów. Koordynatorem lokalnym ze strony szkoły jest Joanna Szałek.

Projekt Spotkania z Parlamentem Europejskim, w którym uczestniczy 14 szkół ponadgimnazjalnych oraz 2 stowarzyszenia, trwa od września br. do czerwca 2014 roku. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy o Parlamencie Europejskim oraz zachęcenie młodzieży do aktywnej postawy obywatelskiej – zwłaszcza w kontekście europejskich wyborów parlamentarnych w maju 2014 roku. Wtedy po raz pierwszy młodzież  biorąca udział w projekcie będzie mogła zaangażować się we wspólnotowy proces decyzyjny poprzez bezpośrednie głosowanie na swoich kandydatów na europosłów. Partnerem projektu jest Fundacja Konrada Adenauera oraz Parlament Europejski.

logo