Strona główna Kultura Świdnica zebrała ponad 70 tysięcy złotych!

Świdnica zebrała ponad 70 tysięcy złotych! [FOTO/VIDEO]

14

O ponad 6 tysięcy złotych więcej niż przed rokiem udało się zebrać świdnickim wolontariuszom podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia grały w Świdnicy trzy połączone sztaby. Ostateczny wynik będzie znany 14 stycznia, trwa liczenie zawartości ostatnich 6 puszek.

028

Świdnicki Ośrodek Kultury:

Świdniczanie od 10.00 do 16.00 bawili się na Rynku, gdzie przygotowano widowiskowe pokazy samochodowe i motocyklowe, była również wojskowa musztra, pojazd z Muzeum Broni i Militariów, ciepła zupa i ciasto.

Do puszek wolontariuszy trafiło 31 598,25 zł (stan na 13 stycznia, liczenie jeszcze trwa).

Galeria Świdnicka

W ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od godz. 16.00 do 20.00 trwały w Galerii Świdnickiej występy artystyczne i licytacje. Wynik uzyskany w Galerii to 7724,39 zł.

Licytowano kilkadziesiąt fantów i atrakcji, przekazanych przez darczyńców. Największą kwotę uzyskał lot balonem – 1200 zł (to dar przekazany przez darczyńcę pilota Krzysztofa Zaparta). 900 zł uzyskano za lot szybowcem nad Zamkiem Książ (dar Galerii Świdnickiej), a 500 zł za kolację dla dwojga i rejs po Odrze (także dar Galerii Świdnickiej). Wielkim powodzeniem cieszyły się torty Eugeniusza Kępy i piernikowe domki Antoniego Wojewodzica. Ostro licytowano także anioły i paterę – dar Magdaleny i Andrzeja Kucharskich. Jako jedna z pierwszych swojego właściciela w wyniku licytacji zyskała maskotka Komisarza Lwa, a Policja dorzuciła do tego fantu przejazd radiowozem. Zaś dziesięcioosobowa grupa przyjaciół wybierze się na przejażdżkę wozem opancerzonym SKOT – to dar, przekazany przez Stanisława Gabrysia, właściciela Muzeum Broni i Militariów.

Zlicytowano niemal wszystkie fanty, przekazane do Świdnickiego Ośrodka Kultury i do Galerii Świdnickiej. Licytacje prowadzili Beata Moskal-Słaniewska i Grzegorz Godula, a nad prawidłowością rozliczeń czuwała Violetta Sobczak z Komendy Hufca ZHP. W tym czasie koordynator Orkiestry z ramienia ŚOK – Bożena Kuźma – czuwała nad liczeniem datków z puszek wolontariuszy, przekazując na bieżąco stan zbiórki. Przed 20.00 było to 30384,49 zł.

Przed bardzo liczną i entuzjastyczną publicznością wystąpiły zespoły taneczne, prowadzone przez Marię i Wojciecha Skiślewiczów oraz Annę Trzeciak i Lubomira Szmita. Tanecznie i wokalnie piękny popis dali także artyści ze Studia Artystycznego Katharsis Tomasza Sochackiego. Z magicznymi sztuczkami wystąpił Piotr Kwiatkowski, a na koniec dla wszystkich zagrał zespół Sony Blues. Monika Masłowska oraz właściciele Ale Heca! – Anna i Dawid Sobczykowie także dołączyli do Finału, malując dziecięce buźki i przygotowując balonowe zwierzaki. O dodatkowe atrakcje zadbali Policjanci, zapraszając m.in. na przejazd nowoczesnym radiowozem i Sowiogórskie Bractwo Kolejowe, prezentujące drezynę.

Tuż po 20.00 z dachu Galerii Świdnickiej poleciało Światełko do Nieba, a pokaz przygotowała grupa Armagedon, której szefuje Dariusz Zając. Ale nie był to koniec wielkiego grania, gdyż równolegle od godziny 18.00 trwały na żywo licytacje darów orkiestrowych na antenie Teletop Sudety.

Lista osób wspomagających WOŚP oraz darczyńców jest bardzo długa i wszystkim należą się podziękowania. Największe brawa jednak dla świdniczan, którzy tak licznie i szczodrze uczestniczyli w 22. Finale Orkiestry.

Teletop Sudety

33 676 zł to suma zebrana przez sztab WOŚP przy TV Teletop Sudety. Bardzo emocjonująca aukcja dała 12 238 zł! 56 fantów z 70 ofiarowanych na aukcję znalazło swoich nowych właścicieli, najwięcej ofiarowano za weekendowy pobyt w domku myśliwskim w Jodłowniku: aż 3000 złotych. Aukcja zakończyła się parę minut po godzinie pierwszej w nocy w poniedziałek.

Wolontariusze zebrali 21 438 zł plus inne walory. W sztabie pracowało 50 wolontariuszy, z czego 2/3 to uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego. Zebrana na rzecz WOŚP kwota jest o 12 tysięcy większa niż rok temu.

nagrania filmowe: Mariusz Ordyniec, zdjęcia: Łukasz Kufner