Strona główna Temat dnia Rusza głosowanie na budżet obywatelski

Rusza głosowanie na budżet obywatelski

0

Od piątku do niedzieli (10-12 stycznia 2014 r.) będzie można głosować w sumie na 218 projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego w Świdnicy. Do rozdysponowania jest 3,5 mln zł, w tym aż 2,9 mln na projekty ogólnomiejskie. Głosowanie rusza już w piątek o godz. 15.00 i potrwa do godz. 20.00. W sobotę i niedzielę głosowanie zaplanowano w godz. 9.00-14.00.

 mojbudzet_glosowanie

Dzięki akcji „Moja Świdnica – mój budżet” wszyscy jako mieszkańcy miasta mamy bardzo realną, bezpośrednią możliwość zdecydowania o tym, co w Świdnicy będzie zbudowane w 2014 roku. Dlatego nie pozbawiajmy się tej wyjątkowej okazji, bo każdy z nas najlepiej wie, jakie są jego osobiste potrzeby i oczekiwania. Ostatecznie wygrają projekty, które uzyskają największą liczbę głosów. Nie zakładajmy więc, że bez naszego głosu wyniki będą takie, jakbyśmy chcieli. Nasz głos może okazać się decydujący – zachęcają do głosowania prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Gadzińska.

 Głosowanie jest dogodne dla mieszkańców – przez trzy dni, w siedmiu okręgach, na które zostało podzielone miasto. Może w nim wziąć udział duża grupa świdniczan – głosować mogą osoby zameldowane w Świdnicy na stałe lub czasowo, które ukończyły 16. rok życia w dniu głosowania.

 Okręgowe Komisje Głosowania Budżetu Obywatelskiego Miasta Świdnicy utworzy w sumie 61 osób, które będą pracować w miejskiej komisji oraz w VII dzielnicach. W ich składzie znalazło się: 33. mieszkańców dzielnic bądź przedstawicieli organizacji pozarządowych, 17. urzędników i 11. radnych.

 Podczas głosowania nad budżetem obywatelskim nie zostanie ogłoszona cisza wyborcza. Po każdym dniu publikowane będą cząstkowe wyniki. Nie będzie możliwości promowania projektów w samym lokalu głosowania. Dopuszczone zostało umieszczenie np. plakatów, promocyjnych nośników audiowizualnych w budynkach, w których trwa głosowanie, ale nie będzie można prowadzić agitacji bezpośredniej.

 ***

 Gdzie mogę znaleźć listę inwestycji, na które można głosować?

Można ją znaleźć na stronie www.mojbudzet.swidnica.pl. Lista ta będzie również wywieszona w lokalach, w których zorganizowane zostanie głosowanie.

 Gdzie i kiedy będzie można głosować?

Głosowanie nad projektami w ramach akcji „Moja Świdnica – mój budżet” zaplanowano w dniach 10-12 stycznia 2014 r. w lokalach wyborczych w siedmiu okręgach, na które umownie zostało podzielone miasto. Mieszkańcy okręgu I – Centrum zagłosują w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ulicy Franciszkańskiej 18, mieszkańcy okręgu II – Śródmieście zagłosują
w Gimnazjum nr 3, przy ulicy Saperów 27a, mieszkańcy okręgu III – Osiedle Młodych zagłosują w Przedszkolu Miejskim nr 16 „Słoneczko” przy ulicy Karola Marcinkowskiego 10 (zmiana lokalizacji), mieszkańcy okręgu IV – Osiedle Zawiszów zagłosują w Szkole Podstawowej nr 1, przy ulicy Galla Anonima 1, mieszkańcy okręgu V – Osiedle Zarzecze zagłosują w Gimnazjum nr 4, przy ulicy Jodłowej 21, mieszkańcy okręgu VI – Dzielnica Południowa zagłosują w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kraszowickiej 55, mieszkańcy okręgu VII – Dzielnica Zachodnia zagłosują w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.

 Głosować będzie można przez trzy dni:

  • w piątek, 10 stycznia 2014 r. w godzinach 15:00-20:00,
  • w sobotę, 11 stycznia 2014 r. w godzinach 9:00-14:00,
  • w niedzielę, 12 stycznia 2014 r. w godzinach 9:00-14:00.

 Osoby niepełnosprawne, które mogą mieć kłopot z dotarciem do lokalu wyborczego mogą zgłosić ten fakt do piątku, 10 stycznia do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu (74) 856 28 39 lub na e-mail: [email protected]

 Kto może głosować?

Uprawnione do głosowania będą osoby zameldowane w Świdnicy na pobyt stały lub czasowy, które w dniu głosowania ukończyły 16. rok życia.

 Jak będzie przebiegać głosowanie?

Uprawnieni do głosowania mieszkańcy po zgłoszeniu się do lokalu i weryfikacji ich tożsamości, otrzymają dwie karty do głosowania, które będą się różniły wyglądem. Na listach dzielnicowych będą wypisane nazwy wszystkich inwestycji, natomiast na liście ogólnomiejskiej (ze względu na liczbę zgłoszonych projektów) będą zaznaczone tylko numery inwestycji i kratki z miejscem na postawienie znaku „X”.

W lokalach wyborczych będą wisiały duże plakaty z dokładnie opisanymi inwestycjami ogólnomiejskimi, dzięki czemu łatwiej będzie można odnaleźć preferowane zadania.

karta_glosowanie

 Kiedy głos jest ważny, a kiedy nieważny?

Na karcie zawierającej wykaz numerów zadań ogólnomiejskich i liście zadań dzielnicowych należy odnaleźć interesujące inwestycje. Można wybrać jedno, dwa lub trzy zadania. Wybór czterech lub więcej inwestycji oznacza, że głos będzie nieważny. Również, gdy nie zostanie wybrana żadna z inwestycji, to głos na tę kartę będzie nieważny. Przy każdej z wybranych inwestycji należy postawić znak „X” w przewidzianej dla tego celu kratce.

głos_ważny_nieważny

Więcej informacji o projekcie oraz zasadach głosowania można znaleźć na stronie: www.mojbudzet.swidnica.pl

 

 

Poprzedni artykułWernisaż i koncert w Klubie Bolko
Następny artykułPolonia rozpoczyna przygotowania