Strona główna Bez kategorii Kolędy na osiemset głosów

Kolędy na osiemset głosów

0

Już po raz XV świdnicka Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego będzie gospodarzem Dolnośląskiego Kolędowania. W piątek, 31 stycznia, w szranki staną chóry z 23 szkół muzycznych z całego województwa.

 IMG_2411_wynik

Dolnośląskie Kolędowanie – impreza powołana do życia w 1999 roku z inicjatywy ówczesnego Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Dolnośląskiego, Andrzeja Kosendiaka, we Wrocławiu, a od 2002 roku organizowana w Świdnicy przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ludomira Różyckiego – stanowi już trwałą tradycję w działalności dolnośląskich szkół muzycznych. Właśnie w Świdnicy ukształtowana została jej obecna formuła jako spotkania chórów o charakterze konkursu. Dolnośląskie Kolędowanie znalazło też swoje poczesne miejsce w kalendarzu kulturalnym Świdnicy, przyczyniając się do promocji miasta.

Patronat merytoryczny nad imprezą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Centrum Edukacji Artystycznej – Region Dolnośląski. Patronat honorowy objęli: biskup świdnicki Ignacy Dec, prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz starosta świdnicki, Zygmunt Worsa. Współorganizatorami są: Świdnickie Towarzystwo Muzyczne i Świdnicki Ośrodek Kultury.

 Kolędowanie – to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, wciąż żywa w społeczeństwie, łącząca w sobie wątki rodzime narodowe, z uniwersalnym przesłaniem, dająca radość wszystkim jej współuczestnikom – wykonawcom i odbiorcom. Ale to także – niezmierzony zasób muzycznej i literackiej twórczości – kolęd, pastorałek, pieśni noworocznych – sięgającej Średniowiecza i szczególnie rozwiniętej w naszym kraju w późniejszych okresach, nieustannie wzbogacanej do dziś. To wreszcie – jedna z najpopularniejszych i najpowszechniej dostępnych form muzykowania.

 Repertuar XV Dolnośląskiego Kolędowania obejmuje kolędy i pastorałki polskie oraz innych krajów. Szczególnym akcentem tegorocznej edycji będzie wykonanie przez wszystkie chóry jako utworu obowiązkowego kolędy nagrodzonej w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim ogłoszonym przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Jury pod przewodnictwem prof. Haliny Bobrowicz (Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu) przyzna występującym chórom tradycyjne już Anioły – Złote, Srebrne i Brązowe – witraże zaprojektowane i wykonane przez Jacka i Jagodę Radomskich.

 W XV Dolnośląskim Kolędowaniu w Świdnicy wezmą udział chóry reprezentujące 23 dolnośląskie szkoły muzyczne, około 800 młodych chórzystów: z Bolesławca, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Kłodzka, Legnicy, Lubina, Lubania, Milicza, Oławy, Oleśnicy, Sycowa, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia i Zgorzelca.

 Przesłuchania konkursowe chórów odbędą się 31 stycznia 2014 roku w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury  w godzinach od 10.00 – do 13.00, a koncert finałowy – po raz pierwszy – w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Świdnicy (na Osiedlu Młodych) – o godz. 15.30.