Strona główna Temat dnia I LO wyprzedziło „drugie”, dobra pozycja techników

I LO wyprzedziło „drugie”, dobra pozycja techników [RANKING SZKÓŁ 2014]

29

Po raz pierwszy od lat I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy zanotowało lepszy wynik niż II LO. Obie szkoły są jednak na dalekich miejscach Ogólnopolskiego Rankingu Liceów „Perspektyw”. Lepiej wypadły świdnickie technika w bliźniaczym rankingu dla szkół technicznych. W skali ogólnopolskiej skończyła się hegemonia dwóch liceów z Wrocławia i Wałbrzycha.

I-LO-Kasprowicz

Liceum Akademickie UMK w Toruniu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym, a Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu najlepszym technikum w Polsce – według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2014, który po raz szesnasty został opublikowany przez Perspektywy.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Rankingu Liceów 2014: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 45%.

Kryteria Rankingu Techników 2014: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 25%, wyniki egzaminów zawodowych 30%.

I LO w Świdnicy uzyskało 43,22 pkt. i zajęło na Dolnym Śląsku 23 miejsce, w Polsce – 305 (w ubiegłym roku 40 na DŚ). II LO ma 41,78 pkt., na Dolnym Śląsku miejsce 25, w Polsce – 359. (w ubiegłym roku 17 miejsce na DŚ).

– Jestem bardzo zadowolony z wyniku, choć nie przeceniam znaczenia rankingów, bo szkoła to nie tylko wyniki – zaznacza dyrektor I LO Robert Kaśków. – Na całość składa się troska o wychowanie, dobrą atmosferę i stwarzanie szansy edukacyjnej także uczniom z dysfunkcjami. Pod uwagę trzeba brać także miejsce, z jakiego startujemy. W konfrontacji ze szkołami wielkomiejskimi czy zespołami licealno-gimnazjalnymi jesteśmy w dużo gorszej sytuacji. Kolejna sprawa – to wyposażenie. Brakuje nam nowoczesnych sal, pomocy naukowych, pieniędzy na zajęcia dodatkowe. Jestem dumny z moich uczniów i nauczycieli, że potrafią osiągnąć tak wiele. Na nasz wynik wpływ miały dobre efekty matur i 4 uczniów w centralnych etapach olimpiad. Na pewno będziemy się starać, by efekty naszej pracy były coraz lepsze.

Zmartwiony pozycja w rankingu jest Jacek Iwancz, dyrektor II LO. – Rzeczywiście, matura wypadła gorzej niż przed rokiem i mieliśmy tylko 1 ucznia w etapie centralnym olimpiady – tłumaczy. Wylicza dokładnie te same przeszkody w konkurencji z najlepszymi, które podał dyrektor Kaśków. – Jednak wynik rankingu bierzemy sobie mocno do serca. Liczymy też na większe wsparcie ze strony powiatu w stwarzaniu dobrych warunków nauczania – dodaje dyrektor Iwancz.

W rankingu techników są dwie świdnickie szkoły. Obie znalazły się poza trzecią setką w Polsce, ale nieźle wypadły na Dolnym Śląsku (na 182 szkoły):

22 miejsce i 43,5 pkt. – Technikum w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy

44 miejsce i 36,9 pkt. – Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy

ZSB-E zajął również 108 miejsce na ok.2000 szkół technicznych w Polsce pod względem wyników  egzaminów maturalnych. W tym rankingu nie znalazła się żadna ze świdnickich szkół, a uwzględnia on wyniki matury pisemnej ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych oraz wszystkich przedmiotów dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

asz

Poprzedni artykułPosypały się mandaty
Następny artykułBudżet obywatelski: Które projekty do realizacji?