Strona główna Polityka Dwaj radni złamali prawo?

Dwaj radni złamali prawo?

53

Czy dwaj radni Platformy Obywatelskiej ze Świdnicy prowadzili zakazaną  prawem działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy? Na wniosek nadzoru prawnego wojewody dolnośląskiego przewodnicząca Rady Miejskiej wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Jeśli zarzuty się potwierdzą, obaj stracą mandat. Rafał Ząbczyk i Wiesław Żurek są oburzeni i już zapowiadają autorowi donosu do wojewody procesy sądowe.

sesjarm2

Sala obrad Rady Miejskiej w Świdnicy, zdjęcie archiwalne.

Wojewoda zwrócił się do Rady Miejskiej w Świdnicy o wszczęcie postępowania wyjaśniającego po otrzymaniu informacji o możliwości złamania zakazu prowadzenia przez dwóch radnych działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy. Złamanie zapisu art. 24 ustawy o samorządzie gminnym skutkuje utrata mandatu.

Według otrzymanej przez nadzór prawny wojewody informacji, w przypadku Pana Rafała Ząbczyka naruszenie powyższego zakazu polega na tym, że stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko – Jaworskie, w którym radny jest dyrektorem biura, jest finansowane głównie ze środków budżetowych gminy, które to środki radny wykorzystuj w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast w świetle otrzymanych informacji Wiesław Żurek pełni funkcję prezesa zarządu fundacji wspierania sportu ,,Łączy nas Football”. Wspomniana fundacja wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej obiekty sportowe, które są własnością Miasta
Świdnica. Ponadto wskazany radny pozyskał od Prezydenta Miasta środki finansowe, pochodzące z budżetu gminy, w wysokości około 30 000 zł,  które przeznaczył na realizację celów statutowych prowadzonej przez siebie fundacji – czytamy w piśmie wojewody.

Zarzutami oburzony jest Wiesław Żurek, który wystosował w tej sprawie oświadczenie:  Fundacja Wspierania Sportu, „Łączy Nas Football” nigdy w przeszłości nie prowadziła an i nie prowadzi obecnie żadnej działalności gospodarczej, a jak również nigdy nie otrzymała żadnych środków finansowych pochodzących z budżetu Gminy Miasto Świdnica. Dodam jeszcze, że nigdy o takie środki Fundacja nawet nie zabiegała. Informuję ponadto, że Fundacja działa non profit, a głównym jej celem jest propagowanie sportu, ale również pomoc dzieciom i młodzieży, której naprawdę potrzebują. Mamy wielką satysfakcję że daje nam się te cele realizować. W związku z tym, iż charakter pisma nosi znamiona pomówienia, zwracam się do Wojewody Dolnośląskiego o umożliwienie mi wglądu w dokumentację niniejszego postępowania oraz ujawnienie źródła tych nieprawdziwych informacji (dane osobowe osoby informującej), gdyż zamierzam wystąpić  na drogę postępowania sądowego w przedmiotowej sprawie.

– Oczywiście, że nie może być mowy o żadnym naruszeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu gminy. Są to kłamstwa powtarzane ciągle przez te same osoby. Jestem zdziwiony, że wojewoda wszczyna całą procedurę bez jakiegokolwiek wcześniejszego zbadania sprawy. Nie wiem, skąd taka decyzja – mówi Rafał Ząbczyk. Podobnie jak radny Żurek złożył oświadczenie w tej sprawie i chce ujawnienia osoby, która złożyła donos, by wystąpić na drogę sądową.

Czekamy na odpowiedź Urzędu Wojewódzkiego w sprawie autora informacji oraz dalszego postępowania w sprawie świdnickich radnych.

Rada Miejska ma 60 dni na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

asz

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułWyjazdowa potyczka z ligowym sąsiadem
Następny artykułBudżet obywatelski: Tysiąc osób w pierwszym dniu głosowania