Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 76

Co to, gdzie to? Zagadka nr 76 [KONKURS]

0

Z odpowiedziami na poprzednią zagadkę nie było problemu. Nagroda, zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D wędruje do pani Katarzyny Jadach. 

Zagadka nr 76.

Ten malowniczy zakątek Świdnicy często odwiedzany jest przez całe rodziny.

zagadka76

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 11 stycznia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 76”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 12 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Katarzyny Jadach na zagadkę nr 75

zagadka nr 75

Zdjęcie przedstawia ruiny zamku myśliwskiego, który nakazała wybudować księżna Daisy. Ruiny znajdują się nad malowniczym jeziorkiem Daisy.

Jeziorko Daisy (zwane także Zielone) znajduje się na Pogórzu Wałbrzyskim, na obszarze jednostki geologicznej zwanej depresją Świebodzic. Całość wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi do niego szlak zielony tzw. szlak piastowski oraz szlak żółto-niebieski-żółty (szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej).

Jeziorko powstało w 1870 roku, po zalaniu wyrobiska kamieniołomu, w którym eksploatowano dewońskie wapienie rafowe. Dlatego nad brzegiem jeziora można zauważyć stare wapienniki, z których jeden, na życzenie księżnej Daisy, został przebudowany na zamek myśliwski w formie baszty nad urwiskiem.

Ciekawostką jest również że w XIX wieku naukowcy odkryli tu skamieniałości korali, ramienionogów i liliowców, które powstały w ciepłym i płytkim morzu.

Nazwa jeziorka pochodzi od arystokratki angielskiej – księżnej Daisy von Pless, która była ostatnią właścicielką pobliskiego zamku Książ.

W roku 1998 ustanowiono tu geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej „Jeziorko Daisy”. Dziś możemy podziwiać tu stare wapienniki, ruiny zamku myśliwskiego i samo jeziorko, które mieni się zieloną barwą. Występują tu również rośliny chronione np.konwalia leśna oraz pomniki przyrody.

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/21238,walbrzych-jeziorko-daisy.html

http://gilori.blogspot.com/2012/03/jeziorko-daisy-koo-wabrzycha.html

http://dolny-slask.org.pl/523971,Walbrzych,Jeziorko_Daisy.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Jeziorko_Daisy

Poprzedni artykułŚwidnicka Orkiestra na ostatniej prostej
Następny artykułAKS wraca do treningów