Strona główna Wydarzenia Świdnica Będzie Świdnicka Rada Miejska Seniorów?

Będzie Świdnicka Rada Miejska Seniorów?

15

Jest już Młodzieżowa Rada Miejska, czas więc na seniorów? Prezydent miasta wystąpił z taką propozycją do świdnickich stowarzyszeń kombatanckich, emerytów, rencistów i inwalidów,  Uniwersytetu III Wieku oraz Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

senior3

Zdjęcie archiwum

Rada taka ma za zadanie reprezentować interesy i potrzeby starszych mieszkańców w kontekście współpracy z władzami samorządowymi. Jej rolą jest także formułowanie opinii dotyczących strategicznych i bieżących planów rozwoju gminy. Jest więc organem opiniodawczym, doradczym i inicjatywnym.

 – W Polsce, tak jak w większości rozwiniętych gospodarczo krajów, osoby starsze stanowią coraz większą część społeczeństwa. Podobnie dzieje się w Świdnicy, dlatego zwróciłem się do stowarzyszeń skupiających świdnickich seniorów z propozycją utworzenia Miejskiej Rady Seniorów. Jeszcze do niedawna nie było wyraźnej podstawy prawnej do tworzenia takich rad. Po niedawnej nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, mamy zielone światło w tej kwestii, co daje możliwość, przy poparciu Rady Miejskiej, utworzenia rady seniorów w naszym mieście  – uzasadnia prezydent Wojciech Murdzek.

Do 24 stycznia przyjmowane są opinie od organizacji, które mogą podpowiedzieć m. in. formę, kryteria doboru składu oraz oczekiwania w kwestii zasad, według których taka rada miałaby funkcjonować – informuje Stefan Augustyn, rzecznik UM w Świdnicy.

 

Poprzedni artykułDwa miliony na ulicę Bystrzycką
Następny artykułDźgnął nożem szwagra