Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Językowe łamańce dla turystów

Znanenieznane.pl: Językowe łamańce dla turystów

0

Język polski jest jednym z trudniejszych na świecie – wiedzą wszyscy obcokrajowcy, którzy mieli okazję się go uczyć. Na mapie Polski znajdują się przedziwne i niekoniecznie łatwe do wypowiedzenia nazwy miejscowości. Podróżować po naszym kraju nie jest łatwo, szczególnie, jeśli mamy zapytać o drogę („Excuse me, can you tell me which way to Wierzchosławiczki?”).

nazwy
Nasze rodzime szeleszcząco-brzęczące głoski utrudniają sprawę. Polskie nazewnictwo potrafi też rozbawić, chociaż nie wiem, czy mieszkańcom jest równie do śmiechu.

Najdłuższe

Przedmieście Szczebrzeszyńskie i Warmątowice Sienkiewiczowskie to przykłady łamańców językowych i jednych z dłuższych nazw polskich miejscowości. Wśród jednoczłonowych mamy z kolei Szymankowszczyznę, Wierzchosławiczki i Jazgarzewszczyznę. Wszystkie ex aequo zajmują pierwsze miejsce i liczą po 17 znaków.

Najkrótsze

Wśród najkrótszych nazw miejscowości w Polsce króluje Oś, a tuż za nią uplasował się trzyliterowy Hel, Ełk, Tuł, Buk i Ryn.

Najdziwniejsze

Niektóre nazwy jak Zimna Wódka, Grzeczna Panna czy Swornegacie są zabawne. Zdarzają się jednak i te mniej pochlebne, jak np. Stolec, Cyców, Moszna, Górne Wymiary czy Białykał (dawny Biały Kał). Jest też Niezdara, Konowały, Łosie i Sieroty.
Mamy w Polsce mieszkańców Szkarady, Szkaradowa lub Paskud. Znaleźliśmy również Kłopoty Stanisławy, Genowefę, Nowe Rumunki, Stare Baby i Nowe Laski. Możecie trafić do Piekła, Niepiekła, Czyśćca lub Nieba.
Nie brakuje nazw związanych ze światem zwierząt jak Pieski, Kurki, Mrówki, Zajączki i Kocury, a także gastronomią: Barszcz, Pierożki i Ogórki.

Światowe

Podróżując po Polsce można także zatrzymać się w Ameryce, Szkocji, Wenecji, Czechach, Szwecji, Atenach, Syberii, Rzymie, a nawet w Korei i Bagdadzie.

portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułWiatr przewrócił przyczepę [FOTO/WIDEO]
Następny artykułPolecamy: Drugi dziennik