Strona główna Temat dnia Projekt pogotowia gotowy

Projekt pogotowia gotowy

18

Wszystko wskazuje na to, że na wiosnę 2014 roku ruszy budowa nowej siedziby pogotowia ratunkowego w Świdnicy. Gotowy jest już ostateczny projekt. Większość gmin, oprócz Żarowa, zadeklarowało wsparcie inwestycji.

pogotowie

– Pomoc lokalnych samorządów i gotowy projekt otwiera drogę do dalszych działań – zapewnia wicestarosta Alicja Synowska. Jeszcze w tym roku z gminami zostaną zawarte odrębne porozumienia. Pogotowie ma 1,9 miliona złotych. O dołożenie reszty pieniędzy powiat zabiega w samorządach gminnych. Każda z gmin ma dołożyć 10 złotych od mieszkańca w dwóch transzach – w 2014 i 2015 roku. Powiat zapewnia, że odda proporcjonalnie tyle, ile uzyska ze sprzedaży działki pod obecną siedzibą i z oszczędności przetargowych. – Już dwie Rady, miasta i gminy Świdnica, podjęły uchwałę o gotowości przekazania swoich części wkładu. Świdnica 600 tysięcy złotych ( w dwóch transzach) i gmina Świdnica 160 tysięcy złotych – wylicza wicestarosta. – Czekamy teraz na uchwały pozostałych rad. Mamy już oficjalną odmowę Żarowa. Rozumiemy, że gmina jest w trudnej sytuacji finansowej, jednak zawsze zostaje nadzieja, że władze jeszcze zmienią zdanie. Jeśli nawet Żarowa w tym montażu nie będzie, od planów nie odstąpimy. W przyszłym roku będziemy się starali także o pozyskanie środków z nowego unijnego budżetu. Jeśli się uda, oddamy gminom wpłacone pieniądze – dodaje.

Nowa siedziba powstanie obok szpitala Latawiec na działce należącej do powiatu. Projektowana powierzchnia zabudowy to 1188,30 m2,  powierzchnia użytkowa 1009,72 m 2  w tym budynek pogotowia 840,28m2 i garaże zamknięte 169, 44 m2. Obecna stacja od dawna nie spełnia wymogów sanitarnych.

Działalność pogotowia w 2014 roku jest już zabezpieczona. Został aneksowany kontrakt z NFZ. Przedłużona umowa jest tylko o 4 tysiące złotych niższa niż obecnie.