Strona główna Kultura Orszak Trzech Króli po raz drugi

Orszak Trzech Króli po raz drugi

1

Setki rycerzy, dwórek i oczywiście trzej królowie w poniedziałek, 6 stycznia 2014 roku znów przejdą ulicami Świdnicy. Organizatorzy – Fundacja Małżeństwo Rodzina – przewidują, że w pochodzie do stajenki weźmie udział nawet 3 tysiące ludzi. Tym razem orszak przejdzie inną niż przed  rokiem trasą.

orszak 50

Orszak o 12.30 wyruszy spod katedry, następnie w dół ulicą Długą, skręci w ulicę Wrocławską, 1 Maja do placu św. Małgorzaty. Tutaj rozegra się dramatyczna scena walki dobra ze złem, po czym wszyscy uczestnicy przejdą do Rynku, gdzie w stajence będzie czekać Święta Rodzina. Trzej królowie złożą pokłon, a następnie rozpocznie wspólne kolędowanie. Specjalnie na tę okazje przygotowano śpiewniki, dedykowane Świdnicy, które będzie można odbierać przed katedrą.

Postanowiliśmy przypomnieć najlepsze lata księstwa świdnickiego czyli XIV w. – piszą organizatorzy. – W tym też okresie ulokowaliśmy główne akcenty Orszaku. Przygotowujemy zbrojny oddział w liczb 150 mieczy Straży Orszakowej, 300 małych rycerzy zbrojnych w miecze wraz z tarczami. W podobnej liczbie przewidujemy udział małych dwórek i księżniczek. Uczestnicy otrzymają także papierowe korony. Na zakończenie orszaku poczęstujemy uczestników szczodrzeńcami. Zapomniany obyczaj obdarowywania kolędników smacznymi bułeczkami wróci na ten dzień do Świdnicy a być może na stałe zagości w naszych domach.

Fundację wspierają, także finansowo,  kuria biskupia, miasto, powiat i gmina Świdnica. Do orszaku może się przyłączyć każda chętna osoba niezależnie od miejsca zamieszkania oraz wyznania i przekonań religijnych.

6 stycznia jest świętem Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywanym świętem Trzech Króli. Orszaki upamiętniają opisany w Ewangelii wg św. Mateusza pokłon, jaki Jezusowi złożyli mędrcy ze Wschodu. Święto kończy okres Bożego Narodzenia. Od 2011 roku święto Trzech Króli w Polsce jest dniem wolnym od pracy.

Orszaki przejda przez polskie miasta już po raz szósty. W 2013 do świętowania przyłączyło się 90 miejscowości.