Strona główna Temat dnia Mieszkanka powiatu świdnickiego z nową twarzą

Mieszkanka powiatu świdnickiego z nową twarzą

6

Mieszkanka powiatu świdnickiego jest drugą osobą w Polsce, która przeszła całkowity przeszczep twarzy. 29-letniej Joanna G. niemal od urodzenia chorowała na nerwiakowłókniakowatość typu I, obejmującą tkanki miękkie twarzoczaszki. Operację przeprowadzili lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach.

przeszczep

Nowa twarz pani Joanny. Kadr z relacji tvn.24.pl

O szczegółach przeszczepu poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej profesor Adam Maciejewski. – Polegał na jednoczasowej resekcji 80 proc. powłok i tkanek miękkich twarzoczaszki i mikronaczyniowej rekonstrukcji z zastosowaniem allogennego przeszczepu – powiedział. Pani Joanna choruje od 4 roku życia, przeszła 35 operacji, jednak zmiany deformacyjne stale postępowały. Miała coraz większe problemy z jedzeniem i mówieniem. Choroba zagrażała jej życiu, a przeszczep twarzy był dla niej jedynym ratunkiem.

Operacja trwała 23 godziny. Mimo jej rozmiarów, udało się uratować wzrok pani Joanny, która widzi tylko na jedno oko. Podczas konferencji rodzice pacjentki zapewniali, że za pomocą liter rysowanych na dłoni porozumiewają się z córką. Pani Joanna zapewnia, ze czuje się dobrze i jest pełna optymizmu. Na pewno będzie wymagała długotrwałej rehabilitacji. Sołtys miejscowości, w której mieszka Joanna G. deklaruje, że lokalna społeczność chętnie zorganizuje akcje na rzecz pomocy w finansowaniu dalszego leczenia.