Strona główna Temat dnia Huczne powitanie pociągu

Huczne powitanie pociągu [PROGRAM]

42

W najbliższą niedzielę, 15 grudnia, po trzynastu latach przerwy Świdnica odzyska kolejowe połączenie ze stolicą Dolnego Śląska. Tego dnia podróżni od dworca Świdnica Miasto do dworca Wrocław Główny pojadą za darmo. Pociąg zostanie także uroczyście powitany, a odrestaurowany dworzec otworzy podwoje dla podróżnych.

szynobus nowy

Ramowy program oficjalnej inauguracji w Świdnicy (dworzec kolejowy, niedziela, 15 grudnia 2013 r.):

• godz. 13:00 – otwarcie dworca w Świdnicy do zwiedzania,

• godz. 13:01-13.59 – przejazd szynobusem na trasie Wrocław – Świdnica,

• godz. 14.10–14.30 – oficjalne otwarcie – marszałek województwa dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec, prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, przedstawiciel Parlamentu,

• godz. 14.40 – otwarcie wystawy prac z warsztatów malowania bombek, wernisaż bombek. Marszałek, prezydent, przedstawiciel Parlamentu symbolicznie dekorują choinkę,

• godz. 15.00-16.00 – blok Młodzieżowego Domu Kultury – w programie m. in. pokazy taneczne, konkursy z nagrodami, prezentacja Muzeum Kolejnictwa z Jaworzyny,

• godz. 16.00-18.00 – jam session – koncert.

Od 16 grudnia ceny na bilety normalne zostaną bezterminowo obniżone z 14,60 zł do 5 zł. Bilet miesięczny będzie kosztował zaledwie 180 zł, a nie 274 zł. Od podanych cen biletów będą oczywiście obowiązywały wszystkie zniżki ustawowe, na przykład dla uczniów i studentów. W busach najtańsze bilety normalne kosztują 6,50 – 7 zł, a bilety miesięczne to wydatek 143-240 zł. Promocje cenowe są skierowane do pasażerów, którzy rozpoczynają podróż na stacji Świdnica, a bilety promocyjne dostępne będą wyłącznie u konduktorów w pociągach Kolei Dolnośląskich. To jednak nie koniec udogodnień dla pasażerów. Za 8 złotych będzie można podróżować w obie strony na trasie Świdnica-Wrocław-Świdnica – dzięki specjalnym biletom o przedłużonym czasie ważności do 6 dni. Tylko złotówkę będzie natomiast kosztował przewóz roweru i bagażu.

Promocja będzie dotyczyła wyłącznie przejazdu od dworca  Świdnica Miasto do dworca Wrocław Główny. Pasażerowie pokonujący inne odcinki na tej trasie (np. z Jaworzyny Śląskiej do Wrocławia) zapłacą wg normalnego cennika. Do promowania trasy włącza się także Świdnica. Posiadacze kolejowych biletów miesięcznych do Wrocławia będą mogli kupić tanie bilety miesięczne na autobus.

Pociąg do Wrocławia przez Jaworzynę Śląską będzie kursował na razie 4 razy dziennie. Trasę pokona w godzinę. Podróżni będa mogli korzystać z odrestaurowanego dworca.  Renowacja i modernizacja dworca Świdnica Miasto to jeden z etapów Centrum Przesiadkowego. Prace udało się doprowadzić do końca mimo przeszkód, a największą była plajta pierwszego wykonawcy. Inwestycję dokończył Architekton. Pozostała część centrum – z dworcem autobusowym, przystankami i węzłem komunikacyjnym – buduje Skanska. Finał planowany jest na jesień przyszłego roku.

***

Wartość projektu „Budowy Centrum Przesiadkowego” po rozstrzygniętych przetargach to 21,3 mln zł, z czego aż ok. 14 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych. Projekt ten realizowany jest w ramach działania 3.3 Transport miejski i podmiejski priorytetu 3 Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku programu operacyjnego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Koszt przebudowy budynku dworca to ok. 7 mln zł.

 

 

 

Poprzedni artykułLucky znalazł dom
Następny artykułKolęduj z SP 315