Strona główna Wydarzenia Dobry rok dla WSSE

Dobry rok dla WSSE

2

36 tysięcy miejsc pracy. To w dobie utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia, atut nie do przebicia. Tyle właśnie pracowników zatrudniają obecnie przedsiębiorstwa działające w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Działania WSSE INVEST-PARK nadal będą zmierzać do znaczącego poprawienia tego wyniku – zapowiada kierownictwo spółki zarządzającej strefą.

Zarow-strefa041

Decyzją, która w połowie roku spowodowała wzrost zainteresowania przedsiębiorców terenami WSSE, było rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przedłużenia działalności stref specjalnych do 2026 roku. – To było postanowienie, z którego jesteśmy ogromnie zadowoleni –mówi prezes INVEST-PARKU, Barbara Kaśnikowska. – Jednocześnie czuję niedosyt, bo uważam, że strefy powinny działać bezterminowo. Dla inwestorów, planujących na dziesięciolecia, 13 lat, które pozostały do tej granicznej daty 2026 roku, minie niepostrzeżenie.

Głównie reinwestycje

Zjawisko, które charakteryzuje mijający rok w WSSE, to reinwestycje. W tym roku wydano 27 zezwoleń na działalność na uprzywilejowanych zasadach, jakie daje lokalizacja w specjalnej strefie ekonomicznej. Szesnaście z nich dotyczy przedsiębiorców, którzy w strefie już funkcjonują i zdecydowali się na dodatkowe inwestycje w nowe zakłady, linie produkcyjne, rozszerzenie produkcji. – Duża liczba reinwestycji to argument w dyskusji z przeciwnikami pomocy publicznej dla przedsiębiorstw – komentuje Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. – Wyraźnie widać, że pieniądze zyskane dzięki ulgom podatkowym nie są przez firmy „przejadane”, jak twierdzą oponenci,  ale inwestowane w dalszy rozwój. A nowe inwestycje to kolejne miejsca pracy i utrzymanie dla wielu rodzin – dodaje pani minister.

Wśród inwestorów, którzy postanowili rozwinąć produkcję w strefie są takie tuzy, jak Colgate Palmolive Manufacturing Poland z podstrefy w Świdnicy. Jednak liderem w tej dziedzinie jest firma 3M, część wielkiego, amerykańskiego koncernu, działająca w podstrefie we Wrocławiu. Wnioski o kolejne zezwolenia, 3M składała już czterokrotnie. – Wyraźnie widać, że reinwestycje były dla nas w tym roku głównym źródłem rozwoju. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach. Intensywnie pracujemy nad poprawą relacji z inwestorami – mówi prezes Kaśnikowska.

Obiecujące spotkania

Jedną z form realizacji tego programu są „narodowe” spotkania z przedsiębiorcami. Jako pierwsi, na spotkanie do INVEST-PARKU zostali zaproszeni Japończycy. To liczna grupa inwestorów – w WSSE działa 12 japońskich firm, z największą z nich – Toyotą – na czele. W najbliższym czasie planowane są spotkania z firmami niemieckimi i amerykańskimi.

W 2013 roku zarząd INVEST-PARKU koncentrował się także na kolejnym strategicznym celu, jakim jest poszukiwanie nowych inwestorów. Przedstawiciele spółki ruszyli w świat. Barbara Kaśnikowska, jako jedyna przedstawicielka specjalnych stref ekonomicznych, wzięła udział w misji gospodarczej w Korei. Wyjazd zorganizowała kancelaria prezydenta RP, a delegacji przewodził sam Bronisław Komorowski. – To była okazja, aby zaprezentować nasze tereny inwestycyjne, zachęcaliśmy też przedsiębiorców materiałami informacyjnymi przygotowanymi w języku koreańskim – mówi Barbara Kaśnikowska.  Dodaje, że mimo krótkiego pobytu można mówić o konkretnych efektach: wizytę w Wałbrzychu złożą przedstawiciele dużego, koreańskiego koncernu. Pracownicy jednej z koreańskich agencji zadeklarowali z kolei zorganizowanie gospodarczej wizyty w Polsce kilku firm koreańskich. Barbara Kaśnikowska uczestniczyła też jako jedyny przedstawiciel Polski w spotkaniu gospodarczym organizowanym w Chinach przez Komisję Europejską, przedstawiciele WSSE pojawiali się także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii. To wszystko ma służyć przekonaniu inwestorów do podjęcia działalności właśnie w którejś z 41 lokalizacji Wałbrzyskiej SSE, w jednym z czterech województw Polski południowo-zachodniej (dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, lubuskim). A konkurencja jest niemała: w świecie działa około 3 tysięcy specjalnych stref ekonomicznych, w wielu z nich firmy mogą liczyć na znacznie większe ulgi podatkowe i jeszcze niższe koszty pracy niż w Polsce.

Warto się śpieszyć

Wałbrzyska strefa kusi więc przedsiębiorców atrakcyjnymi gruntami na terenach z tradycją industrialną, położonymi blisko portów lotniczych i autostrad, których ma jeszcze około 800 hektarów i zachęca do przyspieszenia decyzji o inwestycjach. Ci, którzy uzyskają pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie do końca czerwca 2014 roku mogą skorzystać z wyższych, obowiązujących dotychczas ulg podatkowych. A różnice są znaczne: np. mała firma działająca na terenie strefy w Wielkopolsce lub na Dolnym Śląsku według dotychczasowych zasad mogła uzyskać ulgę w podatku dochodowym do 60 procent poniesionych kosztów inwestycji lub kosztów 2-letniego zatrudnienia pracowników. Po zmianach ulga wyniesie 45 proc. W województwach opolskim i lubuskim dotychczasowe ulgi przysługujące małym firmom w strefie dochodziły do 70 procent, od 1 lipca będzie to 55 procent.

– Wysokość pomocy publicznej zależy od sytuacji gospodarczej kraju. Polska się rozwija, zwiększa się Produkt Krajowy Brutto, rosną wskaźniki „na głowę mieszkańca”. To wszystko powoduje konieczność zmian i wypełnianie ustaleń Komisji Europejskiej – tłumaczy prezes INVEST-PARKU, Barbara Kaśnikowska.

Ale jest jeszcze pół roku, więc WSSE INVEST-PARK robi wszystko, żeby sprawnie przeprowadzić przez proces uzyskiwania pozwolenia na działalność w Strefie jak największą liczbę przedsiębiorców.

Rozwój, rozwój, rozwój…

Końcówka roku upłynęła w WSSE pod znakiem licznych spotkań. Konferencja w Zamku Książ, „Globalny biznes – lokalne działanie – wiemy jak to robić” włączona w ogólnopolską kampanię „Dbamy o dobrą markę polskiej gospodarki” daje nadzieję, że za potęgami jak 3M, Toyota, Electrolux, które działają w WSSE, pójdą inni. Ważnym wydarzeniem było grudniowe Wielkopolskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło ponad 200 osób – przedsiębiorców, samorządowców, decydentów życia gospodarczego. Gestem w kierunku inwestorów z kotliny kłodzkiej było otwarcie zamiejscowego biura INVEST-PARKU przy ul. Objazdowej w Kłodzku. Uruchamiane jest biuro we Wrocławiu.

Mimo kryzysu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna nie zwalnia tempa. W 2012 roku wydano 22 zezwolenia na działalność na jej terenach, w 2013 r. było ich 27. Liczba miejsc pracy w przedsiębiorstwach działających w strefie zwiększyła się od ubiegłego roku o prawie 3000. Na biurku Ministra Gospodarki czeka na podpis wniosek o rozszerzenie areału WSSE o kolejne 200 ha – do 2423 ha. Spółka zarządzająca strefą przyjęła nową strategię działania – m.in. będzie budować dla przedsiębiorców gotowe hale produkcyjne, wspierać procesy przygotowania dla nich odpowiednio wyszkolonych pracowników, upraszczać procedury, koordynować działania firm przy wspólnych zakupach i tworzeniu klastrów. A pierwsze spotkania z potencjalnymi inwestorami zaplanowano tuż po nowym roku.

Poprzedni artykułSądzą się o karę za Orlika
Następny artykułSylwester pod chmurką