Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 75

Co to, gdzie to? Zagadka nr 75 [KONKURS]

0

Dumny, kamienny lew z ubiegłotygodniowej zagadki od razu naprowadził uczestników konkursu na właściwą odpowiedź. Nadeszło bardzo dużo e-maili i wszystkie z prawidłowym rozwiązaniem. Nagroda – a przypominamy, że tym razem do wygrania były dwa zaproszenia do świdnickiego kina Cinema 3D – trafia do pana Patryka Steca. Gratulujemy!

Zagadka nr 75:

To miejsce za swoje uważają zarówno mieszkańcy Wałbrzycha, jak i Świdnicy. Gdzie znajdują się malownicze ruiny i czy aby na pewno są wiekowe? Nagroda, zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D,  czeka na autora najciekawszej odpowiedzi!

zagadka nr 75

Zdjęcie pochodzi w wikipedii

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 4 stycznia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 75”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 5 stycznia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Patryka Steca na zagadkę nr 74:

Zdjęcie przedstawia rzeźbę lwa stojącego po prawej stronie dziedzińca przedzamkowego. Na drugim planie widoczna jest rzeźba Apolla znajdująca się przy bramie na Dziedziniec Honorowy. W tle zobaczyć można frontową elewację wschodnią Zamku Książ.

zagadka nr 74

Przez Dziedziniec Honorowy przechodzi każdy idący do zamku górnego. Usytuowany jest na terenie przedzamcza – w 1. połowie XVIII w. teren ten poddano regulacji i splantowaniu. W efekcie przeprowadzonych tutaj prac powstał reprezentacyjny dziedziniec z wielkim gazonem pośrodku, który obiegają po bokach wybrukowane ścieżki, prowadzące do wschodniej – barokowej części zamku głównego, pochodzące z XVIII w.

Wejścia strzegą dwa kamienne lwy, które opierają swe łapy na kartuszach herbowych Konrada Hochberga i jego małżonki. Za nimi dwie kamienne rzeźby: Artemidy i Apolla.

Dziedziniec Honorowy przez Zamkiem Książ z obu stron otacza ażurowa barokowa balustrada. Wykonana jest ona z kamienia, podobnie jak ozdabiające ją latarnie, wazony i rzeźby postaci mitologicznych i alegorycznych. Rzeźby te są dziełem pochodzącego z Drezna a osiadłego w Świdnicy rzeźbiarza – Augusta Gotfryda Hoffmanna. Przedstawiają sceny i postaci mitologiczne: Neptuna i Prozerpinę, Herkulesa i Anteusza, Boresza i Orytheję oraz bóstwa Apolla i Dianę, a także postaci alegoryczne, takie jak: Cisza, Woda, Muzyka.

Źródła:
www.ksiaz.walbrzych.pl
http://dolny-slask.org.pl/561304,Walbrzych,Dziedziniec_Honorowy.html
http://dolny-slask.org.pl/561306,Walbrzych,Balustrada_z_rzezbami.html
http://sara-maria.bloog.pl/id,331115765,title,Zamek-Ksiaz-sen-o-pieknie,index.html?smoybbtticaid=611e45

Poprzedni artykułWieżę ratuszową czeka katastrofa?
Następny artykułTekla Klebetnica na otwarcie sezonu