Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 72

Co to, gdzie to? Zagadka nr 72 [KONKURS]

0

Uczestnicy cotygodniowej zabawy nie mieli problemu ze wskazaniem, co przedstawia i gdzie zostało wykonane zdjęcie do zagadki nr 71. Nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3D, otrzymuje pani Anna Nikoniuk, gratulujemy.

Poniżej zagadka numer 72

zagadka72

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 14 grudnia. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 72”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 15 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź na zagadkę nr 71

zagadka nr 71

Mury obronne Świebodzic

Świebodzice posiadają jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych miast. Zachowane fragmenty pochodzą najprawdopodobniej z XV w. Były one sukcesywnie rozbudowywane i pod koniec XVIII w. w ich skład wchodziło 10 baszt i 3 bramy oraz obwarowania zamku. System ten uzupełniany był przez wały ziemne i fosę. Okalające miasto mury okazywały się skuteczne choćby w 1427 r. gdy odparto atak husytów, jednak nie zawsze potrafiły obronić miasto przed atakiem. Mimo licznych wojen pożarów oraz prób ich rozebrania przez Francuzów w 1809 r. zachowały się one w 80% i stanowią jeden z najlepiej kompletnych systemów obwałowań miejskich w kraju. O ich wyglądzie możemy się przekonać oglądając ich fragment przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecnie wdrażany jest program ich rewaloryzacji obejmujący takie działania, jak odbudowa brakujących fragmentów oraz udostępnienie całości dla ruchu turystycznego.

 

Poprzedni artykułKolejny stary druk uratowany
Następny artykułZagrają wspólnie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy