Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 71

Co to, gdzie to? Zagadka nr 71 [KONKURS]

0

Ubiegłotygodniowa zagadka doczekała się wielu prawidłowych odpowiedzi. Nagroda – zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D – trafia do pana Patryka Steca. Gratulujemy!

Zagadka nr 71:

Tym razem przenosimy się poza Świdnicę, choć niespecjalnie daleko. Gdzie zostało wykonane zdjęcie? Co to za obiekt i jaka jest jego historia?

zagadka nr 71

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 7 grudnia. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 71”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 8 grudnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Patryka Steca na zagadkę nr 70:

Zdjęcie przedstawia figurę św. Floriana, która jest usytuowana w pobliżu wejścia głównego do Ratusza na rogu północnej i zachodniej fasady ratusza. Rzeźba wykonana została z piaskowca przez Jerzego Leonarda Webera w 1720 roku. Ufundował ją Hans von Schaffgotsch ówczesny starosta księstwa świdnicko – jaworskiego (herb rodziny widoczny na jej cokole).

zagadka 70

Rzeźba przedstawia św. Floriana, patrona m. in. strażaków, wylewa on wodę z wiadra na płonący budynek. Św. Florian był dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium Rzymskiego. Za to, że ujął się za legionistami, którzy byli chrześcijanami został skazany na karę śmierci i zginął w nurtach rzeki z kołem młyńskim przywiązanym do szyi. Tradycyjnie przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody

Dlaczego jednak św. Florian na rynku? Jest tylu innych świętych. Dawniej budynki budowane z drewna, a drewno szybko płonie. O ogień w mieście było łatwo, a pożar rozprzestrzeniał się szybko, potrafił strawić większość miasta i zabrać ze sobą wiele ludzkich istnień. Ludzie wierzyli, że figura świętego zapewni im ochronę.

Źródła:

http://www.compas.org.pl/web/adelajakielaszek/~/11528/blogs/-/blogs/65389
http://dolny-slask.org.pl/551807,Swidnica,Rzezba_sw_Floriana.html
http://www.pictures-bank.eu/index.php?action=przegladaj_zdjecie&id=41358&r=
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_%C5%9Awidnicy
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Florian

Poprzedni artykułRock przeciw AIDS
Następny artykułŚląsk udowodnił swoją wyższość