Strona główna Polityka Tak będą wyglądały drzwi na placu Jana Pawła II

Tak będą wyglądały drzwi na placu Jana Pawła II

86

Podczas piątkowej, 8 listopada, sesji świdniccy radni zadecydują, czy przeznaczyć ponad 200 tysięcy złotych na Porta Santa, szklane, sześciometrowe drzwi, które maja stanąć za pomnikiem papieża na placu Jana Pawła II. Środki zostały zapisane w autopoprawce do uchwały zmieniającej budżet. Wraz z uzasadnieniem radni obejrzą wizualizacje szklanej instalacji.

Porta Santa 2

 Od początku zakładaliśmy, że plac dla właściwego jego odbioru od strony Rynku potrzebuje dominanty. Nie będzie nią pomnik, choćby dlatego, że wybrano do realizacji figurę klęczącego papieża – mówił we wrześniu Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. Artur Moneta, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Jana Pawła II „Pamięć i Wdzięczność”, które zainicjowało budowę pomnika papieża z dobrowolnych datków, dyplomatycznie skomentował pomysł: Moim zdaniem, pomnik broni się sam.” Suchej nitki na szklanej instalacji nie zostawiło natomiast Świdnickie Forum Rozwoju, które w ramach protestu przeciwko marnotrawieniu publicznych pieniędzy zorganizowało happening pod hasłem „Kopnij w złote drzwi”.

Władze miasta chcą do realizacji przekonać radnych. W autopoprawce znalazł się zapis o przeznaczeniu 516 tysięcy złotych „na realizację i finansowanie elementów małej architektury na terenie całego miasta, między innymi: rzeźby dzików, ozdobne lampy i ławeczki oraz konstrukcję stylizowanych świdnickich drzwi Porta Santa.” rzeźba dzików ma kosztować 266 tysięcy złotych i stanąć na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej. Jak dokładnie zostanie podzielona pozostała kwota, zostanie wyjaśnione podczas jutrzejszej sesji.

Autorem wizualizacji jest Jarosław Wójcik. Artysta tworzy pomnik papieża. Również jemu  miasto chce powierzyć wykonanie Porta Santa.

 

Poprzedni artykułSprawa tragicznego pożaru prawomocnie umorzona
Następny artykułŚwidnicka fundacja w akcji „Podziel się posiłkiem”